fb pixel 8 věcí, které by dnes musel Jaroslav Foglar napsat jinak – G.cz
Vyhledávání

8 věcí, které by dnes musel Jaroslav Foglar napsat jinak

Na knížkách Jaroslava Foglara (23. ledna je výročí jeho úmrtí!) vyrostlo několik generací kluků i holek. Z dnešního pohledu jsou ale tyto knihy silně závadové a měly by se výrazně zmodernizovat!

Jarda Sauer
Jarda Sauer 10.1.2016, 17:50

Co tedy foglarovky potřebují, aby splňovaly přísné genderové, multikulturní a bezpečnostní limity?

1. Více vyváženosti!

foglar 1 smoda.elpais.com Není možné, aby klub Rychlých šípů tvořili jen chlapci, natožpak bílí a ve skvělé kondici. V ideálním světě by oddíl vedla moudrá a rozhodná Mirka Dušínová, jejím zástupcem by byl nadaný romský gymnazista Jarka Metelka, Červenáček by byl pyšný na svou homosexualitu a Rychlonožka by na vozíku odvážně čelil zdravotním následkům těžké autonehody, zaviněné podnikatelem v černém BMW (symbolem Rychlonožkova začlenění do kolektivu by byla i jeho nová přátelsky-škádlivá přezdívka Rychlokolka). Nevděčná role tolerovaného heterosexuálního zdravého mladíka by zbyla na charakterově plochého Jindru Hojera.

2. Úcta k předpisům

foglar 2 flickr.com Je nepřijatelné, aby si Pavel a Ludva vybudovali v Jezerní kotlině chatu bez stavebního povolení a změny v územním plánu; natožpak z bedniček od margarínu, které nejsou certifikovaným stavebním materiálem a nesplňují protipožární předpisy. Taková černá stavba by zcela oprávněně byla na náklady vlastníků stržena. Pavel s Ludvou by nicméně nemuseli zoufat; pokud správně vyplní žádost o grant, mohou si otevřít nízkoprahový klub na blízkém sídlišti.

3. Eliminace přírodních hrozeb

foglar 3 captivatist.com "Sluneční zátoka", kam jezdí Hoši od Bobří řeky na tzv. tábor, je romantickým wellness resortem se saunovým komplexem, venkovním vytápěným bazénem a golfovým simulátorem. Na rozdíl od táboření ve volné přírodě zde bylo minimalizováno nebezpečí alergických reakcí, klíšťové encefalitidy, žaludečních problémů či sežehnutí sluncem.

4. Zelená výchova

foglar 4 alphacoders.com Rozhodně není vhodné útočit na mysl dětských čtenářů antieko propagandou, kterou symbolizuje Zelená příšera. V přepracované verzi knihy by tato zápletka měla být vypuštěna a nahrazena např. pravidelnými debatami chlapců o globálním oteplování, škodlivosti jaderné energie a vůdčí roli Greenpeace ve společnosti.

5. Snížení orientace na úspěch

foglar 5 hometown-pasadena.com Nikdo z nás přeci nechce, aby naše děti vyhrávaly běžecké závody či se stávaly předsedou třídy a zahanbovaly tak své méně talentované vrstevníky. Vždyť už jen sama participace na jakémkoliv přátelském klání je výhrou pro všechny zúčastněné! Knihu Boj o první místo by tedy v zájmu ochrany rovných příležitostí bylo nejlépe zcela zakázat.

6. Důraz na bezpečnost

foglar 6 playbuzz.com Laciné frajerství a zbytečné podstupování rizik, to jsou témata, která se jako červená nit táhnou celým Foglarovým dílem. Jan Tleskač vyrobí pofiderní létající bicykl a zkouší jej bez přilby, hoši od Bobří řeky sestupují do Rokle Úmluvy bez horolezeckého vybavení, v Dobrodružství v Zemi nikoho se dokonce chlapci propadají do pukliny v zemi. Doporučeným řešením je vybavit všechny románové postavy alespoň reflexními vestami, předepsaným typem přilby a chrániči loktů, holení a kolen.

7. Zrušení sexuálních konotací

foglar 7 wnpr.org Dlouhé Bidlo. Bobříci. Ježek v kleci. Štětináč. Foglarovy knihy jsou plné výrazů, které mají nebezpečný sexuální podtext a mohou dětskou mysl zbytečně rozrušit. Proč místo nich raději nepoužít zcela neutrální, ale přitom stejně dostačující náhražky jako Dvořák, zvířátka, hlavolam s ostny a Šimonovský?

8. Žádná urážlivá barevnost

foglar 8 wired.com Dát smyšlené pirátské lodi jméno Černý delfín, to může udělat opravdu jen někdo, kdo chce zlomyslně poukazovat na fakt, že většina somálských pirátů je údajně černé pleti, a rozdmýchávat tak rasistické debaty.

Když už jsme u té genderové vyváženosti - jak to vypadá, když ženy slouží jako nábytek?

Podobné články

Doporučujeme

Další články