fb pixel Šarlatánská prevence před koronavirem aneb jak vydělat na panice a lidské vystrašenosti. Amulet vás fakt neochrání – G.cz
Vyhledávání

Šarlatánská prevence před koronavirem aneb jak vydělat na panice a lidské vystrašenosti. Amulet vás fakt neochrání

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Lidé jsou v zoufalých situacích schopni věřit zoufalým věcem, a dokonce za ně i platit nemalé sumy. Šíření koronaviru Českem mezi krizové situace samozřejmě prozatím nepatří, přesto Češi plaší v podstatě na všech úrovních. Příkladem je například rušení oslav seniorů, světový pohár v biatlonu bez diváků i zrušené lety. Před virem nás naštěstí ochrání speciální amulet nebo rozmarýnový olej. Tvrdí někteří.

Martin Miko
Martin Miko 3.3.2020, 14:08

Lidská hloupost nezná mezí

Všimli jste si, že lidé, kteří se cítí v ohrožení, se chovají jako pacienti z psychiatrické nemocnice v Bohnicích? Vše je vidět na současné situaci v Česku. Nejen že vykupují zásoby rýže a těstovin v supermarketech, ale nově se zaměřují i na „šarlatánské“ nabídky našich vychytralých obchodníčků, kteří se snaží na panických stavech Čechů vydělat. Z roušek a respitátorů se samozřejmě stalo platidlo, které neustále stoupá na ceně i díky internetovým bazarům a aukcím. Za posledních pár týdnů stoupla cena respirátorů a roušek o stovky procent a kvůli tomu, že je lidé chamtivě vykoupili, tak se nedostanou těm potřebným, kteří jsou ohroženi. Řeč je zejména o doktorech a zdravotních sestrách, kteří mohou být v kontaktu s nakaženými nebo starých lidech nad 80 let, kteří jsou koronavirem nejvíce ohroženi. Místo toho je doma skladují zdraví mladí lidé, kteří koronavirus možná přejdou stejně jako běžnou chřipku. No, jen si sáhněte do svědomí.

A pak je tu další skupinka lidí, která sice nevykupuje zdravotnické pomůcky, ale na celou věc se dívá z iracionálního pohledu. Všichni už dávno víme, že Češi jsou největší ateisté v Evropě, ale jakmile jde o věštby, pověry, horoskopy a šarlatánství, tak si rádi vystojíme i hodinovou frontu, abychom to měli také. Řeč je například o keramickém amuletu proti koronaviru, který prodával na svém e-shopu keramický ateliér Kerat za dvě stovky. Prodejci vše „přilepšili“ hloupým příběhem o tom, že naši pravěcí předci věřili v sílu talismanů a díky tomu jejich budete ochráněni a v pohodě. Ve skutečnosti se nejedná o žádný zázračný amulet, ale o červenou keramickou minci s provázkem.

Na sociálních sítích se dokonce objevili „experti“, kteří z vlastní zkušenosti doporučují jako zaručenou ochranu koloidní stříbro, což jsou vlastně mikročástice stříbra v destilované vodě. Koloidní stříbro disponuje silnými antibakteriálními účinky, a dokonce vás může zbavit kvasinkové infekce ve vaší vagíně. Před nákazou koronavirem vás samozřejmě koloidní stříbro neochrání. Totéž platí i o rozmarýnovém oleji, který raději používejte na vaření než jako ochranu před viry. Doopravdy vás nezachrání hadr namočený do oleje, který si omotáte kolem pusy a pak vyrazíte do světa. Budete mít maximálně tak mastnou hubu.

Dalším nesmyslem, se kterým přišli šarlatánští prodejci, je například světlo s ultrafialovým zářením, takže si nyní můžete koupit na jednom nejmenovaném webu lampičku se zázračnými schopnostmi. Produkt na eshopu naleznete v sekci „Jak zničit koronavirus?“ , kde se dozvíte, že tato lampička dokáže vydezinfikovat vzduch, na který posvítí. Nic takového není prokázáno a s velkou pravděpodobností se jedná o nesmysl.

Takže jak se spolehlivě chránit? Primárně doporučujeme nečíst všechny zprávy na internetu. Pomůže vám stará dobrá dezinfekce a hlavně mytí rukou antibakteriálním, ale i úplně obyčejným mýdlem. Amen.

Podobné články

Doporučujeme

Další články