MMA jako potomek gladiátorských her
Na začátek rozhovoru musím férově přiznat, že jsme s Kubou dlouholetí kamarádi. Proto se rozhovor poveze na přátelské vlně a v odlehčené formě, což by na druhou stranu snad mohlo dopomoci ke snadnějšímu porozumění specifických obyčejů zápasnického světa. Nyní ale už s chutí do toho.
Jak bys čtenářům, co MMA neznají, svůj sport představil?
MMA je jedním z bojových sportů, kde proti sobě zápasí 2 lidé (zápasníci/fighteři) podle pravidel a v předem vypsané váhové kategorii. Jedná se o zkratku Mixed Martial Arts, tedy smíšená bojová umění. Zápas se většinou odehrává v kleci s osmi hranami, jež se příhodně nazývá oktagon. V souboji se mohou používat nejrůznější techniky jak v postoji, tak i na zemi – tvrdé údery, škrcení, páčení. Ty mají soupeře donutit se vzdát nebo případně dovést rozhodčího k tomu, aby zastavil zápas ve váš prospěch. Pokud se zápas neukončí před limitem, rozhodnou o vítězi bodoví rozhodčí. MMA je sportem na vzestupu, hlavně v posledních letech. V současnosti se jedná o jeden z nejrychleji rostoucích sportů na světě.
Přirovnal bys MMA fightery k dřívějším gladiátorům?
Víceméně ano. Je zde totiž kromě sportu samotného také to divadlo kolem. Zápasy se promují dopředu a vytváří v divákovi názor či emoci. Ten si pak sám utvoří asociace s danými zápasníky, kterým následně fandí či nefandí. O to je to pro něj zajímavější. Celý galavečer je pak koncipován jako sportovní klání a zároveň show pro lidi. Na zajímavosti tomu dodává i nevyzpytatelnost tohoto sportu. Stačí malá chyba, nepozornost či zaváhání a je konec. Nezápasí se zde sice s divokou zvěří nebo dokonce na život a na smrt, ale v podstatě se jedná o podobný druh „zábavy“.
Jak bys představil sám sebe jako člověka a jako zápasníka?
Je mi 21 let. Bojovým sportům a sportu celkově se věnuji již od malička. Kromě zápasení v oktagonu také dodělávám bakalářský ročník na vysoké škole v oboru tělovýchova a sport. Jinak jsem normální kluk z Prahy, kterého byste nejspíš na první pohled netipovali na zápasníka v kleci. Pokud se mi tedy nepodíváte na uši. Povahově jsem vyrovnaný a mám ambice se stále zlepšovat ve všech životních směrech. A to se odráží jak v osobním, tak ve sportovním životě. Snažím se neustále rozvíjet a pracovat na sobě. Mám velké vize a cíle, za kterými si jdu a pracuji na nich, jak jen to jde. Zakládám si na disciplíně a zdravém rozumu.
Jsi profesionální fighter, máš za sebou obrovské množství amatérských zápasů a také dva profi zápasy. Jak často trénuješ a co jsi sportu nucen obětovat?
Připravuji se, jak se dá. Většinu dní trénuji dvakrát denně, jeden den v týdnu mám volno. Tréninky přizpůsobuji fázi přípravy a také pocitům těla, na které mnoho lidí zapomíná. Není to vždy o tom trénovat nejvíce, ale také trénovat chytře. Sport na vysoké úrovni si žádá částečné obětování soukromého života a dodržování dobré životosprávy. Mě ale můj sport naplňuje, přináší mi radost a dává mi mnohem více kladných stránek než těch záporných.
Politika se v gymech příliš neřeší
Zmínil jsi dodržování dobré životosprávy; jak tedy v souvislosti s tím vypadá tvoje běžná strava? Stane se, že někdy zajdeš třeba do fastfoodu?
Zápasí se v daných váhových kategoriích, takže si moc nemůžu dovolit vystavovat své tělo neustálým výkyvům s váhou. V první řadě to není dobré pro následující hubnutí a také se se špatnou stravou nedá dost dobře trénovat. Velký důraz se klade na regeneraci, kde jednu z hlavních rolí hraje strava. To se týká především denních vícefázových tréninků. Na trénincích toho ale jinak hodně spálíme, takže kalorický příjem mám vysoký. Jím pestrou a vyváženou stravu. Občas si také dopřeju nějakou nezdravou dobrotu, ale následující trénink, když zrovna schytám ránu do břicha, toho většinou lituji.
Principem MMA je prosadit svůj bojový styl proti stylům ostatních. Jaký je ten tvůj? Jsi spíš zemař, nebo postojář? Kde se cítíš nejlépe?
Snažím se o to, abych byl co nejvíce komplexní. Nemám radši jednu nebo druhou disciplínu. Beru to jako celek, na kterém je potřeba neustále pracovat, a poté těžit z výhod v oblastech, kde si myslím, že má soupeř mezery.
Stíháš kromě MMA i jiné aktivity? Práci nebo třeba další hobby?
Jak jsem již zmiňoval, kromě sportu se věnuji také studiu na vysoké škole. Na ostatní aktivity tolik času a energie nezbývá. Svůj volný čas se jinak snažím naplno věnovat blízkým.
Co třeba politika? Řešíte v gymu volby a politické reálie?
V gymu moc politická témata neřešíme. Občas se zasmějeme nad nějakou politickou kauzou, řekneme si názory na nová opatření, zákony nebo něco takového, ale že bychom probírali, koho a proč volit, to ne. Spíše naopak. V politice se začíná řešit MMA a lítají tam flákance.
Jak to máš s tolik diskutovaným shazováním váhy? Hraje to pro tebe roli nebo si víceméně držíš zápasovou váhu?
V profesionálních soutěžích je vážení den před zápasem. To znamená, že se daná váha, ve které je zápas vypsaný, nemusí dodržet v zápase samotném, ale pouze den předem na oficiálním vážení. Dochází tak k velkým jojo úbytkům váhy jen za účelem splnění váhového limitu a k následnému rychlému nabrání shozené váhy zpět. Váha se shazuje v přepočtu na procenta všude podobně. Osobně nejsem vůbec zastáncem tohoto systému, dal bych vážení v den zápasu, aby se zkrátilo okno mezi vážením a zápasem. Tím by se zamezilo shazování velkého množství váhy. Tento sport totiž není o tom shodit co nejvíce kilo, a ještě si u toho trvale poškozovat tělo drastickým odvodňováním. Já se snažím držet si stálou váhu, kterou vím, že bezpečně shodím do zápasu.
Jak se díváš na boom, který teď MMA zasáhl? Vnímáš to pozitivně? Větší pozornost může znamenat například lepší financování, nicméně peníze i noví rádoby experti mohou sport dost rychle infikovat.
Celkově vnímám nárust popularity MMA pozitivně. Sport se stává více sledovaným, uznávaným a je v něm také vidina lepší finanční budoucnosti a potenciál většího zviditelnění se, než jak tomu bylo dřív. Ke všem velkým a populárním sportům také přibývají hateři a „chytráci“. Osobně mi to dost vadí, jelikož v normálním životě na vás pomalu může být podáno trestní oznámení o urážce na cti za špatně formulovanou větu či spontánní nadávku. Naproti tomu to, že sportovcům chodí denně kvanta nenávistných a demotivujících zpráv a komentářů, je v pořádku. Nelíbí se mi, že lidé mají takovou drzost dělat zle sportovcům, kteří jim nic neprovedli a věnují se jen tomu, co umí a co je naplňuje.
V souvislosti s tím - máme za sebou prohraný zápas Conora McGregora, který se významně zasadil o popularizaci MMA. Jak se na ten zápas zpětně díváš ty? A na samotného Conora McGregora?
Zápas byl pro mě překvapením. Favorizoval jsem Conora, ale jeho soupeř Dustin Poirier zvládl zápas skvěle a takticky ho rozebral. Conor zcela jistě a právem zpopularizoval MMA do dnešního měřítka. Roli bláznivého Ira, který rozdává KO, zvládl skvěle. Osobně se mi líbí jeho zápasnický styl, ale styl, kterým vystupuje a prezentuje se, mi moc blízký není. Mám rád, když si zápasník udržuje zdravou dravost, ale také pokoru a respekt. V posledních dvou zápasech působil více při zemi, ale stále jsem mu nepřišel zcela na chuť.
Zápasy celebrit vypadají dost často katastroficky
Jak to mají profesionální zápasníci teď v době covidu-19? Podepsala se pandemie a vládní opatření na trénincích či kvalitě/kvantitě tréninků?
Jsem rád, že alespoň profesionální sportovci mohou nadále trénovat, ale určitě to není jako za normálního stavu. Snažíme se, aby celá covid doba na našich výkonech a připravenosti nebyla znát, což se našemu týmu vcelku daří. Naštěstí jsme tým, co čítá mnoho profesionálních bojovníků, takže můžeme trénovat spolu. Tréninky se však v době koronavirové více zindividualizovaly a je dost často na nás, jak si svoje tréninky povedeme.
Co říkáš na zápasy youtuberů a celkově na zapojování celebrit do MMA?
Zcela jednoznačnou odpověď nemám. Je to určitě znatelná reklama a popularizace sportu. Zároveň je ale také dán mnohem větší prostor a případné finanční ohodnocení dvěma „amatérům“ namísto zápasníkům, kteří se o stejnou pozornost snaží celý život. Nemyslím tím, že by mezi celebritami nebyli sportovní talenti, kteří se dokáží kvalitně připravit, ale ve výsledku a srovnání pak jejich zápasy často vypadají dost katastroficky. Jedná se spíše o prvek divadelní než sportovní.
Zítra nás čeká první Oktagon turnaj v roce 2021. Co říkáš na zápasy? Máš svoje favority?
Na turnaj se velmi těším a sám jsem zvědavý na mnoho zápasů. Karta zápasů vypadá dobře a doufám, že již nedojde k žádným změnám. Favority mám. Z našeho týmu Terku Bledou a Filipa Macka.
Vyzdvihl bys jeden souboj z prelims a hlavní karty, na který se těšíš nejvíce?
Z prelims karty určitě zmiňovanou Terku Bledou, která má proti sobě polskou zápasnici, a Filipa Macka, který se utká se zkušeným bulharským zápasníkem. Z hlavní karty se těším nejvíce na hlavní zápas. Ten je o titul v lehké váze, kde se poprvé v Oktagonu představí Ivan Buchinger.
Můžeš prozradit, kdy tě čeká další zápas? Jsi momentálně v přípravě?
Ano, jsem v přípravě na zápas, který se s největší pravděpodobností bude konat v březnu. Soupeře zatím ještě potvrzeného nemám, ale pracuje se na tom. Na zápas se hodně těším a jsem rád, že galavečery se mohou konat i přes přísná opatření.
Jaké jsou tvé blízké i vzdálené cíle?
Mými blízkými cíli je vyhrát březnový zápas, nezranit se a úspěšně dokončit studium. Chci zůstat na vítězné vlně a postupně se probojovat až k titulu organizace Oktagon MMA. Mým vzdáleným cílem a pomyslným vrcholem je stát se nejlepším a nejkomplexnějším bojovníkem na světě. Chci získat tituly v těch nejprestižnějších organizacích, což je v současnosti UFC, a zanechat po sobě odkaz, který se zapíše do historie.
Je někdo, koho bys rád v nejbližší době vyzval?
Konkrétní jméno nemám. K titulu vede cesta postupně přes všechny. Tím pádem nemám konkrétního soupeře, kterého bych si teď chtěl vybrat.
Oktagon 21
Máš na konec rozhovoru nějaké poselství, něco, co bys rád vzkázal čtenářům a potenciálním fanouškům MMA?
Chtěl bych poděkovat všem, kdo dočetli rozhovor až do konce a snad se i trochu seznámili s mým životem a se světem MMA. Že se jedná o sport jako každý jiný a důležitou složkou takto komplexního sportu je i inteligence, což lidé často opomíjejí. Nakonec bych chtěl všem do dnešní doby popřát pevné zdraví a zdravý rozum, což je více než potřeba!
Jakub Tichota patří k největším československým MMA talentům a rozhodně si neklade malé cíle. Podpořit ho můžete na cestě k vrcholu například na jeho Instagramu. A pokud ve Vás Kuba snad vzbudil zájem ohledně MMA, můžete se do světa tohoto tvrdého sportu s radostí a chutí ponořit, a to klidně jen prostřednictvím obrazovky už zítra při příležitosti turnaje Oktagon 21.