fb pixel Šílený život Mika Tysona: Boxerská ikona proslula tetováním na tváři, drogami a kousáním uší – G.cz
Vyhledávání

Šílený život Mika Tysona: Boxerská ikona proslula tetováním na tváři, drogami a kousáním uší

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Nikoho nepřekvapilo, když se legendární boxer Mike Tyson nechal loni měsíc před svými 56. narozeninami slyšet, že začal opět trénovat a chystá se znovu boxovat. Nejmladší trojnásobný mistr těžké váhy sice ukončil kariéru už před 18 lety, ale ukázalo se, že fanoušci by ho rádi opět viděli boxovat. A možná se tak i stane.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.6.2023, 09:56

Kontroverzní legenda se vrací

Když se řekne jméno Mike Tyson, všem se vybaví kontroverzní boxer s tetováním na obličeji, který strávil nějaký čas ve vězení, byl závislý na drogách i alkoholu, ukousl ucho svému soupeři, a dokonce se dostal i do dluhů. Celkem dost zážitků na jednoho člověka a zároveň nejmladšího šampiona těžké váhy v historii boxu, jenž dokázal držet mistrovské tituly ve všech boxerských organizacích najednou (WBA, WBC a IBF).

Příběh Mika Tysona však začal před 57 lety v americkém Brooklynu. Jeho celé jméno je Michael Gerald Tyson a podle vyprávění v jeho životopisné knize neměl příliš radostné dětství. Otce nikdy nepoznal a jeho matka na něj neměla moc času, protože se věnovala tvrdým drogám a alkoholu. Z malého Mika se tak stalo problémové dítě, které pravidelně utíkalo před policií kvůli drobným krádežím. Ve 13 letech měl na kontě 38 zatčení. I když to tak nevypadá, tak Tysona v mládí šikanovali starší kluci, kteří se mu smáli za to, že byl malý a navíc šišlal. Když mu bylo 16 let, jeho matka zemřela. Ale naštěstí nemusel do dětského domova, protože si ho vzal do péče jeho tehdejší boxerský trenér a později i manažer Cus D`Amato, k němuž chodil na tréninky už od deseti.

Léta dřiny se začala rychle vyplácet. Ke svému prvnímu profesionálnímu zápasu nastoupil v 18 letech, když boxoval proti Hectorovi Mercedesovi, se kterým si poradil za pouhou 1 minutu a 46 vteřin. Pak následovala smršť výher, jež vyvrcholila po 28 zápasech vítězstvím nad Trevorem Berbickem, což mu v pouhých 20 letech zajistilo titul mistra světa v těžké váze od organizace WBC. Čisté konto bez prohry vydržel neuvěřitelných 37 zápasů, a pak ho nečekaně porazil v 10. kole americký boxer James Douglas. Jeho celková boxerská bilance však činí 58 zápasů, z čehož jich 50 vyhrál. Přičemž svůj poslední zápas absolvoval v roce 2005, a to ve věku 38 let. Následně se rozhodl ukončit kariéru a věnovat se jiným činnostem.

Tyson na sebe přitáhl pozornost ve své boxerské kariéře tím, když v roce 1997 v zápase o titul mistra světa asociace WBA s Evanderem Holyfieldem předvedl nesportovní chování. Při zápase totiž Tyson Holyfieldovi ukousl kus ucha, za což si vysloužil roční zákaz boxování a pokutu v astronomické výši 3 milionů dolarů. V roce 2000 zas dostal pokutu ve výši 187 tisíc dolarů při zápase s Lewisem, když mu uštědřil pár úderů po přerušení zápasu. Následně se rozhodl poprvé ukončit svou profesionální kariéru. Poté se několikrát pokusil o návrat, jenže to dopadlo většinou neúspěšně.

Mike Tyson ovšem není spojen jen s boxem, ale i s dalšími skandály, které ho doprovázejí v podstatě celý život. Za znásilnění osmnáctileté uchazečky o titul Miss Black America Desirée Washington v roce 1991 šel na 6 let do vězení. Nakonec si však odseděl „pouze“ 1095 dnů a posléze byl propuštěn za dobré chování. Během pobytu za mřížemi přijal islám a v roce 2010 dokonce navštívil Meccu a vykonal rituál Umrah.

V roce 2013 vydal Tyson životopis s názvem Naprostá pravda, v němž popisuje mnoho věcí, které byly v té době absolutní tabu. Hovoří například o tom, jak pod vlivem drog dokázal odboxovat některé zápasy, a dokonce v nich i zvítězit, nebo se například svěřuje, jak podváděl při dopingových testech. Není divu, že o Tysonovu minulost projevilo zájem i HBO. Pořad Naprostá pravda, který režíroval Spike Lee, se natáčel před živým publikem a Tyson v něm vypráví o svém bouřlivém mládí.

Během let se Mike Tyson stal nedílnou součástí americké popkultury, a dodnes se objevuje v mnoha filmech a seriálech, kde většinou hraje sám sebe. Díky své bouřlivé minulosti a neuvěřitelným sportovním výkonům je i v roce 2021 pojmem. Uvidíme, jestli mu to nějak pomůže při boxerském návratu. Koneckonců, je mu už 57 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články