fb pixel Rockové legendy i čeští kotlíkáři: Legendární koncerty, které vyprodaly Prahu – G.cz
Vyhledávání

Rockové legendy i čeští kotlíkáři: Legendární koncerty, které vyprodaly Prahu

Dnes jsou U2 jednou z nejslavnějších rockových kapel všech dob. Na vrchol ale vedla dlouhá cesta. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Česká republika v první polovině 90. let zažila pouze jediný koncert, kam dorazilo přes 100 tisíc diváků, a to Pink Floyd. Když v roce 1996 přijel do Prahy Michael Jackson, tak se vše změnilo. Vyprodaná Letenská pláň v Praze s více než 120 tisíci diváky tomu byla jasným důkazem. Král popu samozřejmě nebyl jediným interpretem, který dokázal udělat doopravdy velký koncert.

Martin Miko
Martin Miko 7.9.2020, 16:17

Hvězdy, které vyprodaly Prahu

7. září 1996 v Praze vystoupil Michael Jackson. Koncert, na který dorazilo přes 120 tisíc diváků a trval 2 a půl hodiny, sice hudební kritiky příliš neuchvátil, ale i tak se jistě pro mnoho lidí jednalo o zážitek, na který jen tak nezapomněli. Přinejmenším na cenu za lístek, jež se pohybovala okolo 700 korun. Vzhledem k tomu, že tehdejší mzda se pohybovala okolo 9 000 Kč, tak to bylo poměrně hodně peněz. Jeho světové turné pod názvem HIStory odstartovalo právě v Praze a zahrnovalo například i návštěvu dětského domova ve Zbraslavi nebo setkání s prezidentem Václavem Havlem.

Jackson samozřejmě nebyl jediný, kdo dokázal v Česku uspořádat opravdu velký koncert. V roce 1994 dokázala kapela Pink Floyd jako první v ČR dostat na svou show přes sto tisíc Čechů. Na strahovský koncert, který se konal 7. září 1994, tehdy dorazilo neuvěřitelných 115 tisíc fanoušků. Ti si naživo užili společně 22 legendárních hitů. Jiná čísla však říkají, že dorazilo až 130 tisíc fanoušků. S podobnou účastí vystoupili v Praze v roce 1995 i legendární Rolling Stones, kteří znali Velký strahovský stadion už v roce 1990, nicméně to na ně dorazilo „pouze“ sto tisíc lidí. O 5 let později to bylo přes 127 tisíc lidí, a to v rámci Voodoo Lounge Tour. Na pódiu tehdy kapelu uvedl samotný Václav Havel, kterého „Stouni“ obdivovali jako osobnost i jako politika.

Další kapelou, jež dokázala poměrně slušně zaplnit Velký strahovský stadion, byla U2. Jejich Tour Popmart World Tour prý bylo velmi prodělečné, protože náklady převyšovaly částku 100 milionů dolarů. Nicméně i tak na ně 14. srpna 1997 v Praze přišlo přes 80 tisíc fanoušků. Organizátoři nejspíš tuto návštěvnost považovali rovněž za neúspěch, protože od té doby se kapela U2 v Česku neobjevila.

Za zmínku například stojí i dvojkoncert dnes již legendárního zpěváka Eda Sheerana, který dokázal Prahu vyprodat hned dva dny po sobě. Dohromady na něj tak přišlo neuvěřitelných 150 tisíc lidí, což rozhodně považujeme za obrovský úspěch.

Čeští interpreti nejsou oproti těm světovým příliš pozadu. Je pravdou, že prozatím nikdo z nich nedokázal na svůj koncert dostat přes sto tisíc diváků, nicméně na úroveň například U2 se jim podařilo dostat. Třeba v roce 2014 dokázali rockoví „Kabáti“ dostat na pražský Vypich prý až 75 tisíc diváků. Skupina Kabát se v rámci 25. výročí od založení kapely rozhodla uspořádat pouze jediný koncert. Ten nazvali „Po čertech velkej koncert“.

Podobný úspěch zažili bratři Nedvědi, kterým se v roce 1996 podařilo dostat na Strahov neuvěřitelných 70 tisíc fanoušků. Koncert tehdy pořádal bavič Petr Novotný ku příležitosti 50. narozenin Honzy Nedvěda. Dodnes nikdo v oblasti kotlíkářského folku jejich výkon nedokázal překonat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články