fb pixel Řekové vytahují migranty na širé moře a tam je nechávají ve člunech – G.cz
Vyhledávání

Řekové vytahují migranty na širé moře a tam je nechávají ve člunech

Zdroj: YouTube.com - Vice News

Řecká vláda si našla nový způsob, jak bojovat s tou částí migrační vlny, která nejde po souši, ale připlouvá po moři - prostě je vrátí zpátky na širé moře. Všechny, včetně dětí, v přeplněných člunech na nepohyblivých raftech.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.8.2020, 10:43

Plav!

Podle deníku The New York Times Řekové teď řeší migrační vlnu tím, že naházejí uprchlíky do člunů a vytáhnou je lodí do mezinárodních vod, tam se ujistí, že jim nefunguje motor, aby se náhodou nemohli vrátit… a pak odplují a nechají člun plný lidí na širém moři. Motory jsou nepohyblivé, občas děravé, přecpané lidmi včetně starců, stařen, žen a dětí.

The New York Times tvrdí, že mají důkazy na minimálně jednatřicet případů podobných “výjezdů”, při kterých bylo odvlečeno na moře přes tisíc migrantů. Timesy mají jednak vnitřní zdroje přímo v Řecku, potom prý mají tuny audiovizuálního materiálu, výpovědi samotných uprchlíků a nakonec i svědectví turecké pobřežní hlídky, která čluny často chytá. Turci jsou pravděpodobně zaskočeni, že Řecko hraje tuhle hru stejně tvrdě a nelítostně jako to zkoušeli sami Turci. A je super postavit se takhle v podstatě totalitnímu režimu. Jediný problém je, že se hraje s živými lidmi.

Velká část veřejnosti je samozřejmě pohoršena, protože tohle chování dalece překračuje mezinárodní i evropské právo a experti to nazývají humanitární katastrofou. Řekové pochopitelně tvrdí, že je to celé nafouklé a nic nelegálního se neděje. Pod vládou premiéra Kyriaka Mitsotakise se nejspíš takové věci budou dít díl.

Frustrované Řecko

Evropa dlouhou dobu spoléhala na více či méně neevropské země, že migrační krizi vyřeší za ně. Řecko třeba dlouho spoléhalo na Turecko a Libyi, že něco udělají s nekonečným přívalem migrantů, kteří se na řecké ostrovy dostávají přes Středozemní moře. Jenomže Turecku vládne naprostý magor a Libye se zmítá v chaosu.

Součástí problému jsme mimochodem i my jako Češi. Řecko je totiž frustrované nejenom tím, že nikdo na jih a východ od nich není schopen zastavit příval migrantů, ale i tím, že zbytek Evropy jim není schopen ničím ulevit. Ano, Německo do nich sype peníze horem dolem už celou věčnost, ale tady jde hlavně o to, co s těmi nebohými lidmi. A Češi mají ve zvyku fandit řeckým policistům na hranicích, ale vzít si do země patnáct migrantů, to ne.

Od roku 2015, kdy první masivní vlna uprchlíků do Řecka dorazila, a Řekové byli připraveni vítat je chlebem a… olivovým olejem asi, se hodně změnilo. Jejich vztah k migrantům i zbytku Evropy ochladl. Zvolili si novou konzervativní vládu. A ta je teď ochotná řešit problém migrace tak rázně, až je to nelegální.

Podobné články

Doporučujeme

Další články