fb pixel Rath vs. Macek: Od legendárního flákance uplyne již 16 let. „Bitvu na valné hromadě“ nakonec vyhrál David Rath – G.cz
Vyhledávání

Rath vs. Macek: Od legendárního flákance uplyne již 16 let. „Bitvu na valné hromadě“ nakonec vyhrál David Rath

Zdroj: Profimedia

Přesně 16 let zítra uplyne ode dne, kdy si Miroslav Macek s Davidem Rathem před zraky celé republiky vyřídil „jednu zcela soukromou věc“. 20. května roku 2006 na mimořádné valné hromadě stomatologů vlepil Miroslav Macek sedícímu (tehdy pouze na židli u stolu) Davidu Rathovi pohlavek. Celá událost následně přerostla v bizarní a komické rozměry, neboť se za řečnickým pultíkem během několika okamžiků strhl krátký, zato však velice intenzivní pěstní souboj. Incident měl mimo jiné také soudní dohru.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 19.5.2022, 11:13

Jedna zcela soukromá věc

„Dovolte, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc, děkuji.“ Těmito slovy začala jedna z nejbizarnějších a nejlegendárnějších událostí české moderní politiky – a to i přesto, že se jednalo o valnou hromadu stomatologické komory. Na tu se do Národního domu na Vinohradech v roce 2006 sjelo přibližně 700 delegátů, průběh akce organizoval jako moderátor Miroslav Macek. Hlavním hostem a vlastně i jakýmsi „předmětem“ shromáždění byl tehdejší ministr zdravotnictví Davit Rath.

Dříve než však Miroslav Macek začal schůzi moderovat, odstoupil od pultíku směrem k Davidu Rathovi a vlepil mu pořádný pohlavek. Abychom předešli jakémukoli generačnímu nedorozumění, které by pramenilo z nevhodně zvolených slovních obratů, lze říci, že se jednalo o typický lepanec. To bylo řečeno postarším slangem. Moderní mluvou lze o Mackově bojovém úderu hovořit jako o flákanci.

„Pan ministr Rath byl předem varován, varoval jsem ho tiskem. Je to moje ryzí soukromá záležitost. Zaslouží si to,“ poznamenal ještě Macek do mikrofonu poté, co Rathovi zasadil lepanec/flákanec. Macek tehdy dle svých slov bránil čest svou i čest své ženy. A to poté, co v jednom z rozhovorů David Rath pronesl, že si vzal Miroslav Macek svou ženu Janu Blochovou pro peníze.

Rvačka, ve které šlo o zuby

Aniž bychom posuzovali, jakou měrou si vlastně Rath pohlavek zasloužil, nutno podotknout, že celý akt působil nejen bizarně, ale i trochu zbaběle – v tom musíme dát Davidu Rathovi za pravdu. „Pane doktore, tady to vyřizovat nebudem. Vy jste mě napadl zbaběle zezadu, proč jste se mi nepostavil jako chlap čelem? Vy jste zbabělec!“ Těmito slovy se posléze ohradil David Rath, což Miroslava Facka, tedy Macka, pravděpodobně rozhněvalo. A tak napadl ministra Ratha znovu, tentokrát pravým hákem. David Rath však zkušeně úder zablokoval a za řečnickým pultíkem se strhl divoký, přibližně osmisekundový, pěstní souboj.

Oba účastníci rvačky pochopitelně o zuby strach neměli, přeci jen se jednalo o valnou hromadu stomatologů. Pozoruhodné na celém sporu bylo to, jakým způsobem si David Rath dokázal získat publikum v sále. Miroslavu Mackovi totiž publikum tleskalo, když Rathovi zasadil onen první flákanec. Když se však Rath za několik okamžiků postavil Mackovi čelem a označil jej za zbabělce, získal publikum na svou stranu. Zúčastnění v sále nakonec Miroslava Macka vypískali. 1:0 pro Miroslava Macka na pohlavky zezadu, 1:0 pro Davida Ratha na vypískání soupeře publikem. Celkové skóre v poločase tedy 1:1.

Bitva na valné hromadě

Konflikt v sále nakonec bohužel/bohudík skončil v podstatě dříve, než začal. Následně už se jednalo jen o soudní tahanice. Rath požadoval omluvu a milion korun, Macek nechtěl přistoupit ani na omluvu, natož pak na odškodné. „Mělo to výchovný charakter,“ dodal Miroslav Macek s odstupem času.

Stomatologická komora se po incidentu Davidu Rathovi omluvila. Dle rozsudku soudu se měl Davidu Rathovi omluvit i sám Miroslav Macek, což doopravdy učinil prostřednictvím dopisu: „Omlouvám se MUDr. Davidu Rathovi za to, že jsem ho dne 20. 5. 2006 na sjezdu delegátů České stomatologické komory zezadu fyzicky napadl a udeřil. (…) Lituji, že jsem tímto svým jednáním zasáhl do práva na ochranu cti, důstojnosti a vážnosti MUDr. Davida Ratha.“ Macek navíc Rathovi musel zaplatit také sto tisíc korun odškodné, což z celého incidentu udělalo nejdražší facku v historii české politiky. Omluva, odškodné… David Rath vítězí 3:1. V budoucnosti bude celá událost v knihách o české politické historii zaznamenána jako „Bitva na valné hromadě“.

Nakonec snad ještě krátký doslov. Karma se činila v případech obou zmíněných. Miroslav Macek se s Janou Blochovou, kterou na valné hromadě České stomatologické komory bránil, rozvedl v roce 2009. Nyní žije s o 42 let mladší Petrou Hrochovou Mackovou. David Rath byl v květnu roku 2012 zadržen protikorupční policií a obviněn ze spáchání trestných činů. Pravomocně odsouzen byl v červnu roku 2019, v říjnu pak nastoupil k výkonu trestu do věznice v Teplicích. Ponaučení zní tedy jasně… nikdy se neperte na valné hromadě stomatologické komory. Skončí to buď rozvodem, nebo vězením.

Podobné články

Doporučujeme

Další články