fb pixel Nejdražší facka v historii Česka: Macek musel Rathovi za výchovný průplesk zaplatit 100 tisíc – G.cz
Vyhledávání

Nejdražší facka v historii Česka: Macek musel Rathovi za výchovný průplesk zaplatit 100 tisíc

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Na světě neexistuje moc facek, které byste si pamatovali i několik let. Ovšem ta, kterou Miroslav Macek před 14 lety uštědřil bývalému ministrovi a současnému vězni Davidu Rathovi v nás zůstane navždy. Těchto šarvátek jsme v našem českém rybníku zažili už mnoho. Pojďme si některé z nich připomenout.

Martin Miko
Martin Miko 20.5.2020, 09:28

Politická facka za 100 tisíc

I když celá republika ještě před týdnem žila slovní potyčkou na TV Barrandov mezi starostou Řeporyjí Pavlem Novotným a proruským poslancem Jaroslavem Foldynou (SPD), neměli bychom zapomínat na opravdové politiky, kteří se rozhodli se se vším doslova poprat. Výhružky o zhasínání a nadávky o košťatech jsou slabá káva oproti facce, kterou přesně před 14 lety schytal bývalý ministr zdravotnictví David Rath od bývalého místopředsedy ODS Miroslava Macka. Stalo se tak na sjezdu České stomatologické komory a důvodem bylo Rathovo prohlášení, že si svou bývalou ženu Janu Blochovou vzal jen kvůli penězům. Rath tenkrát konkrétně řekl Lidovým novinám, že Macka zná ještě z doby, kdy chodil na každý večírek s jiným děvčetem, a pak se najednou oženil za ty miliony. „Já mu to docela přeju. Někdo miluje duši, někdo miluje tělo, někdo miluje peníze,“ řekl LN Rath.

A jak to celé vůbec proběhlo? Miroslav Marek na setkání stomatologů oznámil u řečnického pultu, že si musí zařídit jednu zcela soukromou věc. Následně přistoupil zezadu k Rathovi a vlepil mu zezadu pořádný pohlavek. Macek si po pohlavku opět stoupl za mikrofon a řekl: „Pan ministr Rath byl předem varován. Varoval jsem ho tiskem. Je to moje ryzí soukromá záležitost. Zaslouží si to.“ Následně Rath vstal a odešel z podia. Po chvíli se vrátil a nazval Macka zbabělcem, který ho napadl zezadu.

Legendární facka však Macka vyšla poměrně draho, jelikož soud o necelé 3 roky později rozhodl o tom, že musí Rathovi vyplatit odškodnění ve výši 100 tisíc korun a následně se mu musí i omluvit. V září 2006 přitom Úřad městské části Prahy 2 rozhodl o tom, že Macek spáchal přestupek proti občanskému soužití a udělil mu pokutu ve výši 3 tisíc korun. Facka ale manželství neudržela. Rytíř Miroslav Macek se s Janou Blochovou rozvedli v roce 2009.

O této potyčce se dokonce psalo v britském deníku The Guardian, který české politiky zařadil do kategorie "Nejpozoruhodnější fyzické střety politiků z celého světa." Nicméně video této nejlegendárnější české politické šarvátky je dodnes k dispozici na YouTube, takže máte možnost si ho pustit v podstatě kdykoliv chcete.

Každopádně si Macek měl vyřizovat své zcela soukromé záležitosti mimo objektivy kamer a zraky diváků. Možná by ušetřil těch sto tisíc korun, které musel Rathovi zaplatit kvůli jednomu pohlavku. A zubaři by si tenkrát nerušeně řešili své problémy. Sjezd profesní samosprávy přece není boxerským ringem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články