fb pixel Rath chce být vězeňským doktorem: V Teplicích to nevyšlo, takže to zkusí na Ruzyni – G.cz
Vyhledávání

Rath chce být vězeňským doktorem: V Teplicích to nevyšlo, takže to zkusí na Ruzyni

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Okolo bývalého středočeského hejtmana a ministra zdravotnictví Davida Ratha se stále něco děje, což dokazuje i jeho přesun z teplické věznice na pražskou Ruzyni. Podle jeho právníka Romana Jelínka prý o přesun požádal sám, aby zde mohl vykonávat práci praktického lékaře. S touto informací přišel iRozhlas.cz.

Martin Miko
Martin Miko 29.1.2020, 15:35

Rath chce makat

Podle informací Rathova právníka Romana Jelínka byl David Rath v úterý přestěhován z Teplic na Ruzyň. Bývalý hejtman a ministr zdravotnictví Rath si z důvodu korupční aféry odpykává ve vězení 7 let, a tak se rozhodl, že si svůj pobyt „zkrátí“ tím, že bude dělat něco smysluplného. Už od dob nástupu do teplické vězení tvrdil, že by rád vykonával něco, čím by mohl být pro společnost užitečný, a když se dozvěděl, že ve vězení na pražské Ruzyni shánějí lékaře, rozhodl se, že požádá o přesun. O tom, že se hledá lékař v Ruzyni informoval server Česká justice a Rath neváhal ani minutu. Prý je připraven okamžitě nastoupit a vykonávat tuto práci, potvrdil jeho právník webu iRozhlas.cz.

Rath sice o přesun do nové věznice požádal, nicméně práci praktického lékaře podle všeho jistou nemá. Problém je totiž v tom, že předpisy nařizují, že vězeňským lékařem se nesmí stát samotný vězeň. Mohl by se totiž dostat do kontaktu s léky, měl by přístup k osobním údajům nebo k penězům, což je pro vězně naprosto vyloučeno. Otázkou je tedy, co Rath od svého přesunu očekává. Podle názorů některých lidí je totiž škoda, že se kvalifikovaní lidé ve vězení nemohou zapojit do pracovního procesu v oboru, který mají vystudovaný nebo který na svobodě vykonávají.

Ve čtvrtek by měl však proběhnout přijímací pohovor a je dost pravděpodobné, že bude moci vykonávat činnost spojenou právě s jeho profesí lékaře. Například v pozici asistenta nebo pomocníka vězeňského lékaře, který se právě hledá.

David Rath nastoupil do teplického vězení v říjnu 2019, což vzbudilo velké rozruch, protože tamní vězení má pouze střední režim ostrahy a on by měl s ohledem na jeho délku trestu mít vysoký stupeň ostrahy, na což upozorňovala na podzim média. Generální ředitelství Vězeňské služby však v lednu status věznice změnilo a ta rovněž vysoký stupeň ostrahy získala. Rath byl v médiích řešen i kvůli tomu, že ve vězení nosil civilní kalhoty a navíc měl prý speciální zdravotní matraci. To opět vzbuzovalo emoce, takže mu byla matrace odebrána.

Od dob Kajínka snad v Česku nebyl žádný jiný vězeň, který by byl tak intezivně probírán. Sám Rath však stále žije svůj vězeňský sen, který spočívá v tom, že bude vykonávat pozici lékaře. To se mu stále nedaří. V Teplicích, kde je nedostatek lékařů, se mu to nepovedlo a teď se ukáže, jestli dostane nějakou výjimku v Ruzyni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články