fb pixel Metanolová aféra skončila před osmi lety. Druhá největší katastrofa v historii novodobého Česka otřásla celou zemí – G.cz
Vyhledávání

Metanolová aféra skončila před osmi lety. Druhá největší katastrofa v historii novodobého Česka otřásla celou zemí

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dnes je to osm let, co zemřela jedna z posledních obětí metanolové aféry. Oběť číslo čtyřicet sedm. Píšeme úmyslně jedna z posledních, protože ještě dlouho potom se objevovaly případy otravy a dokonce i několika úmrtí. U některých otrav nejde prokázat spojení s aférou, takže finální počet se ustálil někde kolem osmačtyřiceti mrtvými. K tomu musíte připočíst desítky otrávených lidí, kteří si z události odnesli často doživotní následky, nezřídka poškození vážné poškození zraku.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.1.2020, 19:38

Hrůzně debilní plán

Psalo se jaro 2012 a obchodní zástupce Rudolf Fian přistihl sám sebe v zajímavé konverzaci se svým známým Tomášem Křepelou. Křepela vlastnil firmu na výrobu autokosmetiky. Jen tak mezi řečí padlo, že když se mnohem levnější metanol smíchá s etanolem jedna ku jedné, negativní efekty metanolu se vyruší. Tihle dva psychopati si museli připadat jako absolutní zločinečtí géniové, když si pronajímali sklad v Opavě, kde se chystali celé léto míchat alkoholické nápoje s metanolem. Ten pořídili přes Křepelovu firmu ve velkém, takže namíchali deset tisíc litrů metanol/etanol koktejlu.

Jako distributora si vybrali jistého Vaculu, který nasekal stovky lahví vodky a rumu a zbytek předal překupníkům. Koncem srpna 2012 se tak dostalo do oběhu patnáct tisíc litrů otráveného tvrdého alkoholu.

Na stopě

Kromě odporně vysokého počtu mrtvých a naprosto debilního plánu aktérů bylo zajímavé ještě samotné vyšetřování. První případ ohlásila karvinská policie 6. září a už 24. kriminálka Fiana s Křepelou v podstatě měli a věděli o patnácti tisících litrech otrávené kořalky. A to se vyšetřování extra protáhlo, protože policie si v průběhu vyšetřování vyžádala několik různých odborných posudků, z nichž nejdelší měl dva a půl tisíce stran. Nejenom rychlost případu byla unikátní, alarmující byla i jeho velikost. Do 11. listopadu zvládli policisté postupně obvinit jednašedesát osob ve spojitosti s příběhem. Soud později přirovnal počet obětí a počet aktérů zhruba do úrovně “lokálního válečného konfliktu”.

Druhou věcí, která plně zasáhla veřejnost byla prohibice. Zpřísňovala se po většinu září, protože české úřady se nejenom bály o české občany, ale měly absolutní hrůzu z toho, že otrávený alkohol pronikne do zbytku Unie. A taky že ano, objevilo se pár případů na Slovensku a v Polsku. Ale díky včasnému zásahu policie se to omezilo na ojedinělé případy.

Bodycount

Aféra Metanol byla co do počtu obětí největší katastrofou České republiky, osmačtyřicet obětí. Trumfly ji jenom povodně v sedmadevadesátém roce, ale ne o moc. Při povodních zahynulo osob padesát.

Fian i Křepela dostali oba doživotí a co je na celém případu nejmorbidnější je částka, kterou na tom ve finále trhli. Padesát tisíc korun. Tisícovku za lidský život.

Podobné články

Doporučujeme

Další články