fb pixel Queeni zavládli pevnou rukou, Bale poděkoval Satanovi: 7 postřehů ze Zlatých Glóbů 2019 – G.cz
Vyhledávání

Queeni zavládli pevnou rukou, Bale poděkoval Satanovi: 7 postřehů ze Zlatých Glóbů 2019

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

A je to! První letošní svátek filmových fanoušků, udělování ocenění Zlatý glóbus, je za námi. 76. ročník prestižních cen se obešel bez skandálů a větších překvapení, nicméně přinesl několik zajímavých momentů, které jsme pro vás shrnuli, pokud jste, na rozdíl od nás, v noci z neděle na pondělí raději spali.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.1.2019, 09:59

1. Queeni vládnou

No všichni jsme to čekali; nejlepším dramatem se stal životopisný megatrhák Bohemian Rhapsody. Sošku za nejlepší mužský herecký výkon si odnesl také představitel Freddieho Mercuryho Rami Malek. Nejlepším filmem v kategorii komedie nebo muzikál je Green Book s Viggem Mortensenem a Mahershalou Alim v hlavních rolích (druhý jmenovaný získal Glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli). Sošku nelepšího režiséra ukořistil Alfonso Cuarón, jehož opěvovaný počin Roma je zároveň nejlpeším cizojazyčným snímkem roku.

Nejlepší herečkou v hlavní roli v kategorii muzikál nebo komedie se stala ještě jiná korunovaná - sošku si odnesla Olivia Colman za ztvárnění královny Anny ve filmu Yorgose Lanthimose Favoritka.

2. Glenn Close je stále VELMI naživu

Nejlepší herečkou v hlavní roli v kategorii drama se stala Glenn Close za výkon v dánském snímku Žena. Nás v první řadě zaujalo, že herečka výrazné tváře i projevu ještě žije a točí (pardon). Za roli manželky držitele Nobelovy ceny za literaturu, která se jen těžko smiřuje s pozorností médií, si ale sošku plně zaslouží. Jednasedmdesátiletá herečka se v děkovné řeči rozhodla dodat trochu feministické síly všem ženám v sále i u obrazovek a nutno říct, že to udělala natolik sofistikovaně a moudře, že řada Glenniných kolegyň na ceremoniálu zaslzela.

3. Díky, Satane

Když jsme u těch díků, během večera mířili čerství držitelé lesklých sošek svůj vděk na leckoho. Nejvíc překvapil zřejmě Christian Bale, který Glóbus získal za ztvárnění nechvalně proslulého někdejšího amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho. "Díky Satanovi, který mě inspiroval k tomu, jak postavu na plátně uchopit," zavtipkoval herec při přebírání trofeje. Nebo to nebyla sranda?

4. Oh, Sandra Oh!

Zahraniční média se dohadují, kdo byl hlavní hvězdou večera, podle nás je to ale zbytečná diskuze. Letošní ceremoniál patřil herečce korejsko-kanadské herečce Sandře Oh. Nejenom, že se jedná o první Asiatku, která kdy Zlaté Glóby uváděla, zároveň je Oh první herečkou s asijskými kořeny, která získala sošku za nejlepší ženský herecký výkon v TV dramatu. A tím to zdaleka nekončí; Sandra byla velmi vtipná i velmi dojemná. Když ocenění přebírala, nejprve anglicky a posléze i korejsky z pódia poděkovala svým rodičům, kterým se následně i uklonila. Zároveň v jiné části večera popíchla kolegyni Emmu Stone v rámci tzv. white washingu. Stone totiž hrála postavu napůl asijského původu ve filmu Aloha. Když to Sandra Oh připomněla, Emma od stolu zakřičela "Omlouvám se!" a jeden ze solidních momentů večera byl na světě.

5. Bílá, kam se podíváš

My obecně nefandíme protěžování menšin jen proto, že jsou menšina. Ačkoliv se nám výše popsané prvenství Sandry Oh v roce 2018 zdá absurdní a litujeme, že nejlepší filmovou písní se stala Shallow od Lady Gaga, nikoliv All The Stars Kendricka Lamara a zpěvačky SZA, holt je třeba se smířit s tím, že Hollywood je desítky let bílý jako čerstvý sníh a během dvou, tří let se to nijak zásadně nezmění. Přesto na Twitteru v souvislosti se Zlatými glóby 2019 nejvíc trenduje hashtag #GoldenGlobesSoWhite. Na druhou stranu, znovu a znovu na to upozorňovat je tak to jediné, co s tím my obyčejní smrtelníci můžeme dělat.

6. Celebrity jsou taky lidi

Je to neuvěřitelné, ale je to tak! I celebrity mají své idoly a fanouškovské momenty. Na Glóbech to dokázala Elizabeth Moss, která prozradila, že na natáčení Příběhu služebnice všichni poslouchají Taylor Swift, protože ji prostě milují. Během rozhovoru na červeném koberci tak na herečku čekalo překvapení - Taylor Swift jí natočila vzkaz, v němž jí děkuje za přízeň a vzkazuje, že populární distopický seriál zase zbožňuje ona. Jako byste sledovali dvě patnáctky na Instáči. Nádhera.

7. Jeff, nebo Dude?

Řekněme si na rovinu; Jeff Bridges je asi tak desetkrát víc cool než my všichni dohromady. A z této pozice si taky může ledacos dovolit, proto mu odpouštíme jeho bizarní poděkování po převzetí sošky za celoživotní přínos filmu. Ono to vlastně ani nebylo zas tak bizarní. Herec řekl, že má štěstí, že je neodmyslitelně spjat právě s hlavní postavou z kultovního snímku Big Lebowski a i proto fanoušky legendární komedie potěšil přesně takovým proslovem, jaký by asi předvedl Dude. Posuďte sami:

A tady čtěte 4 důvody, proč by filmaři měli legendu o Robinu Hoodovi už nechat spát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články