Vyznávej dudeismus a buď v pohodě! 10 zajímavostí o filmu Big Lebowski, které možná nevíte – G.cz
Vyhledávání

Vyznávej dudeismus a buď v pohodě! 10 zajímavostí o filmu Big Lebowski, které možná nevíte

Dude Lebowski je jednou z životních rolí Jeffa Bridgese. Ten dnes slaví 68. narozeniny.
Zdroj: Youtube.com

Pokud alespoň trochu sledujete nezávislou filmovou scénu, Big Lebowski musí zákonitě patřit mezi vaše nejmilejší filmy. Totální kultovka z dílny Ethana a Joela Coenových je klasikou 90. let a dnes ho dávají na Nova Cinema. Takže, logicky, tady je 10 zajímavostí o jednom z jeho nejlepších snímků, které jste možná ani nevěděli.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.1.2019, 10:04

1. Lebowski Fest

Z filmu se stal takový kult, že na jeho základě vznikl celý filmový festival - Lebowski Fest. První ročník se konal v roce 2002 v Kentucky a od té doby už proběhl třeba v Los Angeles, New Yorku či Seattlu. Jeff Bridges, John Goodman i Julianne Moore jsou častými hosty těchto akcí.

2. Vlastní náboženství

Ok, festival je jedna věc, ale hned celé náboženství? Tzv. Dudeism je hnutí založené roku 2005 a čerpající především s filozofie Bridgesovy postavy - tedy relaxovat, nic nedělat příliš aktivně, vždy mít čas na pivo. Hlásí se k němu asi130 tisíc příslušníků.

3. Dědic rébusu

V první verzi scénáře měl Lebowski získat bohatství díky tomu, že je dědicem vynálezce Rubikovy kostky. Bratři Coenovi se to ale nakonec rozhodli změnit na záhadný původ.

4. The Dude

Je známo, že film patří mezi snímky, kde nejvíckrát padne slovo "fuck" (dvěstěšedesátkrát). Věděli jste ale, že přezdívka hlavního hrdiny zazní ve filmu celkem stošedesátkrát?

5. Velký pytel semen(e)

Jesus, postava Johna Torturra, má opravdu velkou výbavičku v kalhotách a obří boule je v několika scénách dost viditelná. Rozkrok si herec vycpával sáčkem s ptačím zobem.

6. Věštecký šek

Něco pro milovníky konspiračních teorií. Šek na $0,69, který Dude vypíše, je datován na 11. 9. 1991, tedy přesně deset let před útokem na newyorská dvojčata. V pozadí je navíc slyšet televize a z ní prezident George Bush starší, mluvící o válce v Zálivu.

7. Bílý Rus

Kromě toho, že se stala klasika z filmu, pomohl Big Lebowski k popularitě drinku White Russian, což je vodka s Kahlúou a smetanou. Dude jich za celý film vypije celkem devět.

8. Noirová tradice

Aby film spadal do žánru noir, musí splňovat jisté věci. Protože tvůrci Big Lebowskiho chtěli v počinu udržet tradici žánru, musel se Dude objevit v úplně každé scéně snímku, a to se také povedlo. Dokonce i v momentě, kde si Nihilisti objednávají pizzu, se za nimi po ulici prožene dodávka s Dudem a Waleterem.

9. Hulit, nebo nehulit?

Před každou scénou se Bridges ptal bratří Coenových, jestli "Dude po cestě jednoho spálil". Když řekli, že ano, důrazně si klouby prstů promnul oči, aby byly zarudlé a vypadaly zkouřeně.

10. Učebnice místo koulí

Bowlingové scény se natáčely v herně Holly Star Lanes v Santa Monice, dnes už tam ale budova není a místo ní stojí škola.

A tady se podívejte na 4 kultovní filmy Stanelyho Kubricka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články