Do českých kin míří nový Robin Hood: 4 důvody, proč by legendu o ušlechtilém zbojníkovi filmaři už měli nechat spát

Bohatým bral a chudým dával. Právoplatnému králi věrný Robin z Locksley, jeho družina odvážných zbojníků a krásná Mariana po boku, to jsou hrdinové, které můžeme anglickému folklóru jen závidět. Legenda se už mnohokrát stala dojnou krávou filmařů, naposledy velmi nedávno - do českých kin právě vstupuje moderní zpracování slavného příběhu. A my se ptáme - sakra, proč zas?

Starý příběh v novém hávu

"Robin (Taron Egerton), válkou zocelený bojovník, se vrací z křižáckých výprav, aby společně s svým maurským přítelem Malým Johnem (Jamie Foxx) povstal proti zkorumpované anglické vládě v moderní vzrušující akční podívané plné zběsilých bojů, epické válečné choreografie i nadčasové romantiky," tak zní oficiální anotace snímku Robin Hood režiséra Otta Bathursta, pro kterého je film celovečerním kinodebutem.

Proti obsazení nic - v dalších rolích uvidíme třeba skvěle úlisného Bena Mendelsohna jako šerifa z Nottinghamu, Jamieho Dornana coby Willa Scarleta či Eve Hewson známou z The Knick jako Marianu - ale říkáme si, proč je potřeba sosat dobře známé staré legendy pořád dokola a dokola. Jasně, prázdné producentské peněženky jsou jedna věc, my víme, ale na legendu o Robinu Hoodovi jsme tak nějak vysazeni a upoutávka na tuhle novinku nám říká, že to bude bolet. Ostatně, posuďte sami...

A proto jsme se rozhodli, kdyby to třeba někoho zajímalo, coby milovníci ušlechtilého zbojníka předložit 5 důvodů, proč už filmů o jeho životě máme dostatek a další by vznikat neměly. Nikdy!

1. Bizarní verze Hooda už existuje

Jazykem internetových kmenů řečeno, sorry not sorry, ale "moderní verze starého příběhu" už prostě existuje. Parodie Mela Brookse z roku 1993 je takovou to milou vzpomínkou na dětství, která formovala náš humor svou jednoduchostí a relativní nevinností. Muzikálový paskvil je prošpikován základkovsky přisprostlými vtipy a titulní píseň Muži v punčocháčích, to je zkrátka hymna.

2. Bůh má jméno Rickman

Asi nejlepší vážnou filmovou verzí Robina Hooda je ta z roku 1991, kde se titulní role ujal Kevin Costner a hlavního záporáka, temného a zkorumpovaného Nottinghama nezapomenutelně ztvárnil Alan Rickman. Ano, je to jedna z nejzásadnějších rolí zesnulého britského herce a my mu za to děkujeme!

3. Může za to Russell

Zatím poslední nová verze legendy o Robinu Hoodovi vyšla z rukou senilního Ridleyho Scotta v roce 2010. Zbojníka si zahrál Russell Crowe a to, přátelé, znamená jasnou konečnou. Vysvětlíme; všimli jsme si totiž, že jakmile v něčem hraje Crowe, tak či tak, už nemá smysl to předělávat. Třeba Bídníci, v nichž se nás herec snažil přesvědčit, že umí zpívat a že ještě není jen vysloužilá bečka na odpis, jsou jasným příkladem. Nebo opačně několika slovy; vzniká pokračování geniálního Gladiátora bez Crowa. Ne, netěšíme se na to.

4. Proč se dívat, když si to můžeš zahrát

Moc nepaříme, ale něco nám říká, že existuje alespoň tucet her s podobným příběhem a ve stejné stylizaci jako má Robin Hood verze 2018. Ale o to nejde. Existuje totiž roztomilá PC hra Robin Hood: Legenda Sherwoodu z roku 2002, kterou někteří členové naší redakce (a možná je to jen autorka článku) zbožňovali, a to zejména díky geniálním hláškám hlavních postav, když někoho zapíchli. Scarletovo "Pošlu tvé vdově měšec" jsme z paměti dostat nedokázali.

Ale možná novému Hoodovi, který má u nás premiéru 10. ledna, křivdíme. Nicméně, hodnocení filmových serverů jsou zatím následující: ČSFD 39%, IMDb 5,4/10, Rotten Tomatoes 16%. Na Kinoboxu dokonce psali, že je to katastrofa a samotné nasazení do českých kin distributor už jednou posouval, takže... Takže na to asi ani nechoďte a raději si přečtěte 12 fantastických faktů o neoddiskutovatelně skvělé Velké rybě.


Komentáře

Doporučeno pro vás