fb pixel Putin je o krok blíž celoživotní imunitě a dalším funkčním obdobím – G.cz
Vyhledávání

Putin je o krok blíž celoživotní imunitě a dalším funkčním obdobím

Zdroj: G.cz

Dumou prošel zákon, který by znemožňoval trestně stíhat Vladimira Putina i poté, co opustí post prezidenta. Zároveň by mu taky umožňoval odsloužit další dvě funkční období. Zákon čekají ještě dvě čtení a potom podpis od Putina samotného.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.11.2020, 11:15

Vladimir Putin, prezident na doživotí

Víte proč v Rusku nemůže být prezidentem žena? Protože Vladimir Putin není žena. Podobných anekdot můžete najít plný internet a vypadá to, že v době dohledné budou tyhle vtipy pořád aktuální.

Státní duma Federálního shromáždějí Ruské federace, v podstatě ruská obdoba dolní komory parlamentu, totiž posvětila nový zákon, který prezident Putin už řadu měsíců propaguje. Zákon by překopal řadu dosud fungujících legislativních postupů a “restartoval ruskou politiku a hospodářství”. A restartovat je míněno doslova.

Jedním z důsledků prosazení zákona by totiž mělo být to, že Vladimir Putin by mohl odsloužit další dvě funkční období v křesle prezidenta Ruské federace. Další volby by se měly konat v roce 2024, což by ve vrcholně pravděpodobném případě, že je Putin vyhraje, znamenalo dalších dvanáct let v úřadu. Prezident by měl tedy zajištěnou práci do svých čtyřiaosmdesáti let. A do roku 2036.

Ale i kdyby nechtěl být prezidentem, ničeho se obávat nemusí. Zákon by mu totiž garantoval imunitu před trestním i administrativním stíháním i po opuštěním úřadu. Pro něj… a celou jeho rodinu. Protože tak to diktátoři dělávají.

Nechť žije na věky

Mimochodem, nemusíte se obávat, že by Putin nečekaně zemřel. Všechno to plavání v ledové vodě a ježdění na koni bez trika, to jsou jenom marketingové stunty, ten člověk si na sebe dává veliký pozor. Zrovna nedávno psal magazín New York Times o tom, že každý, kdo se chce s Putinem potkat osobně, musí projít dvoutýdenní karanténou, a že v podstatě nevychází ze svého sídla, které je vybavené “dezinfekčními tunely”. Takže Putin může klidně ve zdraví sloužit Rusku na postu prezidenta až do devadesáti.

Zákon čekají v Dumě ještě dvě další čtení, ale vzhledem k tomu, jakou majoritou byl podpořen, tak se podle BBC neočekávají obstrukce. Proti bylo jenom třicet sedm hlasů, všechny z komunistické strany. Putinova strana Jednotné Rusko drží ve sněmovně většinu. Poslední právní krok by pak byl podpis od samotného Putina, ale to už je… přímo definice formality.

Podobné články

Doporučujeme

Další články