fb pixel Putin a kult osobnosti: Ruský prezident poráží hráče NHL a loví tygry jak na běžícím páse – G.cz
Vyhledávání

Putin a kult osobnosti: Ruský prezident poráží hráče NHL a loví tygry jak na běžícím páse

Víme první! Vladimír Putin potvrdil, že jednou mistr, navždy mistr a obhájil post krále ve sportu šéfování Ruska. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Na celém světě neexistuje žádný jiný politik, který by si za svou politickou kariéru dokázal vybudovat tak silný kult osobnosti jako právě ruský prezident Vladimir Putin. Dokážete si představit, že by český prezident vyhrával hokejové zápasy, procházel se bez trika s puškou v ruce nebo měl černý pás v judu? To, co je pro celý svět utopie, je v Rusku denní standard už přes 20 let.

Martin Miko
Martin Miko 7.10.2020, 09:36

Putin je hrdina všedního dne

Ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi je dnes 68 let a už přes polovinu života je aktivním politikem. Správný základ k zapojení se do politického života získal v KGB a KSSS, pak už to šlo poměrně snadno. V roce 1991 se stal starostou Petrohradu, posléze premiérem Ruska a na konci roku 1999 už úřadoval po abdikaci Borise Jelcina jako prezident. Od té doby se Putinovi daří v Rusku budovat svůj kult osobnosti. Novináři a politologové oficiálně jeho politické působení označují jako putinismus a právě budování jeho kultu je jednou z jeho součástí. Od převzetí moci v Rusku se ruský prezident snaží vyrovnat ruským vůdcům z dob stalinismu, což je patrné na jeho vzhledu, chování, přednesu i činnostech, při kterých se nechává fotografovat.

Jen si vzpomeňme na rok 2016, když se Putin setkal s ruskými reprezentanty v judu, kterému se věnuje od dob, kdy byl důstojníkem KGB. Dokonce došlo i k přátelskému zápasu, během kterého prezident k zemi složil i olympionika a bronzového vicemistra Evropy Michaila Pulajeva. Podobným způsobem probíhají i hokejové zápasy, které se pořádají v Rusku pravidelně. Putin se sice hokej naučil relativně nedávno, nicméně se mu pravidelně daří porážet bývalé hvězdy NHL a střílel mnohdy i 10 gólů za utkání. I tímto způsobem lze budovat kult osobnosti, tedy ovšem pokud na ledě nezakopnete o červený koberec a nespadnete přímo na obličej, což se mimochodem Putinovi stalo na jaře roku 2019.

Podle Wikipedie je navíc ruský prezident držitelem desítek sovětských, ruských a zahraničních řádů a medailí. Navíc mu bylo přiděleno hned několik čestných doktorátů a akademických titulů. Je nositelem titulu Mistr sportu SSSR v judu a sambu nebo držitelem několika náboženských ocenění. Člověk v podstatě nerozumí tomu, jak mohl Putin za svůj život obdržet takové množství uznání po celém světě.

Ne vždy ovšem Putinovi všechan ta sláva a uznání, kterou mu dávají v Rusku najevo, lichotí. V minulosti se například několikrát vyjádřil k tomu, že si nepřeje, aby po něm byly v Rusku pojmenované ulice. Negativní názor má i na stavění soch s jeho podobou. To ovšem neplatí pro jiné předměty s obličeje ruského prezidenta. Jistá Marija Vodostojevová z Novosibirska vyrábí napříkald velmi populární mýdla, z nichž se skvá Putinův obličej. Její produkt má konopnou nebo jahodovou vůni a k dostání je za cenu 500 rublů, což odpovídá zhruba 180 korunám. V Rusku si můžete koupit mnoho a mnoho suvenýrů s Putinovým obličejem, a to od obrazů, koberců, hrnků, triček, talířů až po kryty na mobilní telefon.

Za zmínku stojí rozhodně již tradiční VPP kalendář, na který se každoročně těší fanoušci po celém světě. V mnohých případech je samozřejmě Putinův kalendář terčem posměchu médií i veřejnosti, nicméně například v Japonsku je prý velmi oblíbený. Ruský prezident je v kalendáři zachycen jako muž, který je zdatný sportovec, milovník hor, fanoušek zbraní, ale i seriózní politik, který si rád podá ruku s Donaldem Trumpem.

Dalo by se říct, že ruský prezident Vladimir Putin je unikát, který ve světě nemá konkurenci. Tedy - když nepočítáme Severní Koreu, kde se mezi lidmi vypráví o Kim Čong-unovi jako o polobohovi se superschopnostmi, který ani nemusí na záchod.

Podobné články

Doporučujeme

Další články