Putin je hrdina všedního dne
Ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi je dnes 68 let a už přes polovinu života je aktivním politikem. Správný základ k zapojení se do politického života získal v KGB a KSSS, pak už to šlo poměrně snadno. V roce 1991 se stal starostou Petrohradu, posléze premiérem Ruska a na konci roku 1999 už úřadoval po abdikaci Borise Jelcina jako prezident. Od té doby se Putinovi daří v Rusku budovat svůj kult osobnosti. Novináři a politologové oficiálně jeho politické působení označují jako putinismus a právě budování jeho kultu je jednou z jeho součástí. Od převzetí moci v Rusku se ruský prezident snaží vyrovnat ruským vůdcům z dob stalinismu, což je patrné na jeho vzhledu, chování, přednesu i činnostech, při kterých se nechává fotografovat.
Jen si vzpomeňme na rok 2016, když se Putin setkal s ruskými reprezentanty v judu, kterému se věnuje od dob, kdy byl důstojníkem KGB. Dokonce došlo i k přátelskému zápasu, během kterého prezident k zemi složil i olympionika a bronzového vicemistra Evropy Michaila Pulajeva. Podobným způsobem probíhají i hokejové zápasy, které se pořádají v Rusku pravidelně. Putin se sice hokej naučil relativně nedávno, nicméně se mu pravidelně daří porážet bývalé hvězdy NHL a střílel mnohdy i 10 gólů za utkání. I tímto způsobem lze budovat kult osobnosti, tedy ovšem pokud na ledě nezakopnete o červený koberec a nespadnete přímo na obličej, což se mimochodem Putinovi stalo na jaře roku 2019.
Podle Wikipedie je navíc ruský prezident držitelem desítek sovětských, ruských a zahraničních řádů a medailí. Navíc mu bylo přiděleno hned několik čestných doktorátů a akademických titulů. Je nositelem titulu Mistr sportu SSSR v judu a sambu nebo držitelem několika náboženských ocenění. Člověk v podstatě nerozumí tomu, jak mohl Putin za svůj život obdržet takové množství uznání po celém světě.
Ne vždy ovšem Putinovi všechan ta sláva a uznání, kterou mu dávají v Rusku najevo, lichotí. V minulosti se například několikrát vyjádřil k tomu, že si nepřeje, aby po něm byly v Rusku pojmenované ulice. Negativní názor má i na stavění soch s jeho podobou. To ovšem neplatí pro jiné předměty s obličeje ruského prezidenta. Jistá Marija Vodostojevová z Novosibirska vyrábí napříkald velmi populární mýdla, z nichž se skvá Putinův obličej. Její produkt má konopnou nebo jahodovou vůni a k dostání je za cenu 500 rublů, což odpovídá zhruba 180 korunám. V Rusku si můžete koupit mnoho a mnoho suvenýrů s Putinovým obličejem, a to od obrazů, koberců, hrnků, triček, talířů až po kryty na mobilní telefon.
Za zmínku stojí rozhodně již tradiční VPP kalendář, na který se každoročně těší fanoušci po celém světě. V mnohých případech je samozřejmě Putinův kalendář terčem posměchu médií i veřejnosti, nicméně například v Japonsku je prý velmi oblíbený. Ruský prezident je v kalendáři zachycen jako muž, který je zdatný sportovec, milovník hor, fanoušek zbraní, ale i seriózní politik, který si rád podá ruku s Donaldem Trumpem.
Dalo by se říct, že ruský prezident Vladimir Putin je unikát, který ve světě nemá konkurenci. Tedy - když nepočítáme Severní Koreu, kde se mezi lidmi vypráví o Kim Čong-unovi jako o polobohovi se superschopnostmi, který ani nemusí na záchod.