fb pixel Punk je mrtev? Legenda ze Sex Pistols podpořila Trumpa a Brexit, punkáči šílí – G.cz
Vyhledávání

Punk je mrtev? Legenda ze Sex Pistols podpořila Trumpa a Brexit, punkáči šílí

I na stará kolena se Lydon nebojí být rebelem a jít proti proudu.
Zdroj: independent.co.uk

Punk byl vždy považován za hudební styl, který byl symbolem vzdoru a vzepření se proti systému. Dodnes je punková subkultura spojena spíše s levicově smýšlejícími lidmi, nicméně některé legendy punkové scény se modernímu levicovému smýšlení poněkud vymykají. Případem je John Lydon známý jako Johnny Rotten z kapely Sex Pistols, který pobouřil své liberální fanoušky tím, že otevřeně podpořil Brexit a Donalda Trumpa.

Jan Palička
Jan Palička 30.3.2017, 11:21

Když v sedmdesátých letech ve Velké Británii vznikal punk, bylo jisté, že divoká subkultura je jasným vyvrcholením nesouhlasu se systémem a boji proti establishmentu. Převážně mladí lidé se stávali punkery proto, aby mohli žít nekonformní život a nahlas říkat, co si myslí. Dnes se situace poněkud změnila.

Stejně jako ve svých začátcích přitahuje i dnes punková subkultura převážně levicově smýšlející lidi. Ani za více než 40 let nevyprchalo z punku zjevné pohrdání konzervatismem a kapitalistickým konzumem. Mnozí současní punkeři se proto ostře vymezují proti vystupování Velké Británie z EU a proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého považují za rasistického fašistu.

Problém nastává, když se legendy a vzory mladých rebelů vyjádří jinak, než by se jejich současným obdivovatelům líbilo. I od starých punkových harcovníků by se očekávalo, že se připojí na tu správnou stranu barikády a spolu s dalšími politicky angažovanými umělci odsoudí vše, co lze považovat za xenofobii a nesnášenlivost. Jenže jeden z členů legendárních Sex Pistols má poněkud odlišný názor.

John Lydon, kterého hudební fanoušci znají spíše jako interpreta songu Anarchy in the UK Johnnyho Rottena, na první pohled vypadá, že se nemíní vzdát někdejší image divokého bouřliváka a i po šedesátce se nebojí jít proti proudu, a to i svými názory. Punkové souputníky rozzuřil do běla svou podporou Brexitu a Donalda Trumpa, stejně jako před čtyřiceti lety pobouřil zkostnatělé britské elity.

„Já a Brexit? Pracující třída jasně řekla, co chce, a já jsem jako vždycky na její straně. Všichni ti městští liberálové ať se jdou bodnout,“ komentoval vystoupení své země z EU Lydon. Donalda Trumpa pak označil za komplikovaného chlápka, kterého očerňují levicová média. „Je to jen člověk a má spoustu chyb, ale to jak z něj levicová média dělají rasistu a sexistu je stejně nepravdivé a ubohé jako když nás kdysi očerňoval pravicový tisk,“ prohlásila punková legenda, která opět rozvířila anarchii ve Spojeném království.

O jiné punkové důchodkyni si přečtěte TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články