fb pixel Prvomájové demonstrace všeho druhu: Lubomír Volný ve správním řízení, Chcípl PES a demonstranti bez roušek – G.cz
Vyhledávání

Prvomájové demonstrace všeho druhu: Lubomír Volný ve správním řízení, Chcípl PES a demonstranti bez roušek

Zdroj: Facebook / Mgr. Lubomír Volný - Jednotní

V Praze bylo na dnešek, 1. května, naplánováno hned několik demonstrací proti vládním opatřením. První máj bývá často spojován s různými událostmi a tradičními akcemi, což bývá doprovázeno shromažďováním občanů. Letos byla však kvůli koronavirové pandemii většina těchto shromáždění zrušena, sešli se jen protestující na několika ohlášených demonstracích.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.5.2021, 14:46

V hlavní roli Volný

Uběhly sotva tři dny od demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii a máme tu další protivládní demonstranty, tentokrát však v jiné režii. Protest spolku Milion chvilek pro demokracii proběhl ve čtvrtek a sešlo se během něj, primárně na Václavském náměstí, několik tisíc lidí. Demonstrovalo se ale i v dalších desítkách měst po celé republice.

Dnešní protivládní demonstrace na Letné ale není v režii spolku Milion chvilek pro demokracii a také početní účast je výrazně slabší. Od 13 hodin se zde scházejí lidé protestující proti vládním opatřením, dorazit má údajně až tisíc lidí. Z Letenské pláně na Klárov vyrazil kolem 14:30 průvod na podporu dodržování občanských svobod.

Hlavním účastníkem demonstrací je nezařazený poslanec Lubomír Volný. Ten dopoledne vystoupil před shromážděnými na Střeleckém ostrově, kde se konala menší demonstrace. Kvůli zpoždění Volného začala až přibližně v 11:00, lidé drželi české vlajky a většina neměla nasazenou ochranu dýchacích cest. Policie několik účastníků legitimovala.

Volný nejprve vyzýval k nedodržování nařízení o nošení roušek a následně účastníky vyzval k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což provokativně nazýval sportovní aktivitou. Poté, co byl Volný na Střeleckém ostrově hotov, se přesunul na Letnou, kde jako řečník také vystoupil. Poslanec Volný byl policií upozorněn na porušení zákona, ta ho údajně předá do správního řízení.

V Praze protestuje také iniciativa Otevřeme Česko – Chcípl PES, proběhl i happening s názvem Svátek neviditelné práce, který pořádala skupina aktivních matek na protest proti dlouhodobému přetížení v době pandemie.

Akce jsou povoleny, většina však byla zrušena

Shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod, akce tohoto rázu jsou tedy povoleny, jsou-li řádně ohlášeny. Nicméně dle opatření ministerstva zdravotnictví musí mít každý účastník ochranu dýchacích cest a mezi dvacetičlennými skupinami je třeba dodržovat rozestupy alespoň dva metry.

Většina tradičních prvomájových akcí byla ovšem v souvislosti s pandemií COVID-19 zrušena. Pražská KSČM si sice připomněla 1. máj v Praze na Střeleckém ostrově, nicméně shromáždění občanů neproběhlo. Svou tradiční sešlost zrušila také pražská ODS, koalice Spolu místo tradičního setkání na Petříně představila pražskou kandidátku a programové priority pro podzimní sněmovní volby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články