fb pixel
Vyhledávání

První výsledky studie kolektivní imunity překvapení nepřineslo. Protilátky na nový koronavirus téměř nikdo nemá

Zdroj: Reprofoto ČT24

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo první výsledky studie kolektivní imunity, jejímž cílem bylo zjistit množství protilátek, jež v těle vzniknou po styku s novým typem koronaviru. Studie potvrdila to, o čem se již mluvilo – Česko bylo zasaženo novou infekcí poměrně málo. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se jedná maximálně o tři procenta lidí v závislosti na lokalitě. V rámci studie bylo testováno celkem 26 549 dobrovolníků, z nichž pozitivních na covid-19 bylo 107.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 6.5.2020, 09:41

Z výsledků prezentace, kterou prezentovalo ministerstvo zdravotnictví společně s ÚZISem vyplývá, že nejméně pozitivních lidí na covid 19 na počet 100 000, bylo v Brně, nejvíce pak na Litovelsku. Právě to se před časem ocitlo kvůli zvýšenému rozšíření infekce v karanténě. Ale ani v nejvíce zatížených lokalitách hodnoty nakažených nedosahují pěti procent testovaných. V Praze, Brně a Litoměřicích je to pak méně než 0,6 procenta. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška se pozitivita protilátek se pohybuje v intervalu od nuly do tří procent v závislosti na lokalitě. Jako důvod tohoto stavu uvádí, že se jedná o důsledek toho, že Česko zatáhlo za pomyslnou záchrannou brzdu brzy při boji s koronavirovou nákazou.

V rámci studie bylo testováno 26 549 lidí, a to z řad dobrovolníků. Mezi testovanými bylo 2400 chronicky nemocných. Co se týká demografického složení, tak přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, skoro 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července. Tyto tři obce byly na začátku koronavirové epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Další testované, a to 1200 lidí, dodala do studie Akademie věd ČR a 620 lidí Český statistický úřad.

"Hlavní závěr studie je, že stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký. Pohybuje se kolem jednotek promile," řekl an tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z prvních odhadů se takéukázalo, že lidí bez příznaků onemocnění je asi 27 až 38 procent.

Podle ministra Vojtěcha není důvod měnit nastavený plán rozvolňování. "Nemáme už plošný problém, ale musíme ho řešit lokálně," řekl. I nadále se musí chránit rizikové skupiny. Zároveň je nutné zaměřit se na lokální ohniska nákazy. Jako více rizikové se nyní ukazuje například Chebsko. „To se dlouhodobě začíná pohybovat na nežádoucí křivce směrem nahoru. Změna ze včerejší půlnoci ukazuje nádech do prudkého růstu. Je to signál pro to, aby došlo k cílené akci a k cílenému zásahu,“ uvedl v rámci tiskové konference Ladislav Dušek. Zvýšený výskyt nových případů se objevuje v posledních dnech i v Praze. Adam Vojtěch také upozornil na fakt, že stávající populace je imunologicky naivní a je tedy třeba dbát na to, že pokud přijde na podzim druhá vlna nákazy, musí Česko počítat se sníženou odolností populace jako takové.

Počet vyléčených z nemoci covid-19 v ČR přesáhl podle aktuálně zveřejněných údajů čtyřtisícovou hranici, je jich 4017. Přibylo 77 nových případů nákazy, což je nejvíce za posledních pět dní. Celkem eviduje ministerstvo zdravotnictví 7 899 nakažených. Vyléčených je podle uvedených dat více než nakažených. Počet úmrtí s covidem-19 je nyní 258.

Podobné články

Doporučujeme

Další články