fb pixel Česko má pandemii koronavirové nákazy pod kontrolou, zdá se. Data to potvrzují – G.cz
Vyhledávání

Česko má pandemii koronavirové nákazy pod kontrolou, zdá se. Data to potvrzují

Zdroj: www.vlada.cz

Blíží se prodloužený víkend. Tak proč se pozitivně nenaladit. V uplynulých týdnech jsme zásobovaní spíše zprávami negativními. Po dnešní ranní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví se ale zdá, že máme alespoň důvod k optimismu. Zdá se, že Česko má v současnosti pandemii koronavirové nákazy opravdu pod kontrolou. Čísla nově nakažených v posledních dnech v Česku klesají. Denní přírůstek nově nakažených se drží osmý den pod stovkou a naopak přibývají počty těch, kteří jsou uzdravení.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 30.4.2020, 10:11

Asi bychom měli začít zásadní zprávou – zdá se, že uvolňování restrikcí žádný negativní dopad na nárůst nových případů nakažených COVIDEM-19 nemá. S touto informací vystoupil hned na úvod dnešní tiskové konference ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch (za ANO). „Situace je velmi stabilní, velmi dobrá a nedochází k žádným zásadním výkyvům,“ oznámil. A doplnil „Nevidíme negativní trend těch předchozích rozvolnění.“ Vyzdvihl také nošení roušek, které k dobrým výsledkům evidentně pomohlo a také stále pomáhá. „Jsme přesvědčeni, že plošné nošení roušek přispělo k těm skvělým výsledkům, které tu máme. V této fázi, kdy se bude zvyšovat počet kontaktů mezi lidmi, nechceme roušky rušit,“ uvedl ministr.

"Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu," sdělil také ministr Vojtěch. Z celkového počtu nakažených je jich už více než 40 procent. Připomeňme si proto aktuální čísla. Od 1. března do dnešního rána bylo potvrzeno celkem 7581 případů nemoci způsobené novým typem koronaviru. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že na konci dubna bude v Česku 7800 případů. "Predikovali jsme interval 7500 až 83000 a máme méně než 7600. Doposud predikce velmi dobře sedí. Epidemie se pohybuje na spodní hraně odhadu," řekl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Jeden nakažený covidem-19 v ČR nakazí dál méně než jednoho dalšího člověka. Podle Duška se ukazuje, že je to útlum epidemie, která ztrácí na síle. Reprodukční číslo je nyní 0,7 a klesá také počet zachycených případů na počet testů. Pozitivních bylo dosud asi tři procenta ze všech, testů je mezi 7500 až 9000 denně. Z denně testovaných je nakažených asi 0,7 procenta. ÚZIS současně zveřejnil predikce na květen. Na konci května bude podle statistiků v Česku celkem asi 8500 nakažených COVIDEM-19. Počítá tak s průměrným růstem 15 případů denně.

Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes oznámilo, že má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě nového ohniska. Testování má být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha efektivnější. Tak uvidíme. Další dny ukážou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články