Mírový expres
Podobně jako o pár let později a mnohem slavněji, i v roce 1918 se Spojené státy se zpožděním zapojily do světové války. A podobně jako o pár let později, i v roce 1918 to znamenalo porážku Německa a vítězství Spojenců. Nebo tenkrát ještě Trojdohody. Britové totiž byli s Kaiserreichem zaklesnutí v zákopové válce několik let bez jakékoli vidiny jedné nebo druhé strany zvítězit. Až příliv vojáků zpoza Atlantiku a nově ustanovené zásobovací linie zaručily Trojdohodě konečné vítězství.
Od konce léta 1918 bylo v podstatě všechno jasné. Postupně to padalo na všech frontách, Rakousko kapitulovalo a uzavíralo příměří, Osmanská říše padla, už se rýsovaly nové státy, jako bylo třeba Československo… a čekalo se v podstatě jenom na to, až Němci uznají, že dál nemá smysl se rvát. Císař Vilém II. Pruský se vzdal trůnu 9. listopadu a přijal podmínky kapitulace.
Oficiální dokument k vyhlášení příměří byl podepsán v železničním vagónu uprostřed lesů v severní Francii. Bylo pět hodin a pět minut ráno, když němečtí delegáti papír podškrábli. Příměří mělo platit od té chvíle zhruba za šest hodin, tedy… od jedenácti hodin dopoledne 11. 11.
Mimochodem, protože tenhle konkrétní osobní vagon vyjel ze stanice Rethondes u Compiègne, přezdívalo se mu vagon z Compiègne. Poté, co v něm Němci kapitulovali, byl převezen do pařížského muzea. A v tom samém vagonu nechal Hitler jenom o pár let později kapitulovat Francouze. Protože… to byl Hitler.
20. století začíná tady
První světová válka naprosto přepsala světové mapy. Velké monarchie padly, Rakousko-Uhersko, Kaiserreich, Osmanská říše, Ruské impérium… a na jejich místě vznikaly nové státy, jako bylo třeba staletí neviděné nezávislé Československo nebo Polsko. Kolonie se pomalu trhaly od velkých impérií a dopředu se vydraly Spojené stáy jako nová světová supervelmoc.
Velká válka ale taky zanechala v ústech lidstva zvláštní pachuť. Byly to právě tyhle události, které nastartovaly Hitera a později jeho NSDAP, byla to právě první světová, která dala vzniknout Sovětskému svazu. Ty čtyři roky v podstatě rozhodily kostky pro celé dvacáté století. Ostatně poslední splátku vojenských reparací za první světovou válku doplatilo Německo až v roce 2010.