fb pixel Padl, když nesl kamarádům zprávu, že k obědu bude polévka: Osudy posledních mužů, kteří zemřeli v první světové válce – G.cz
Vyhledávání

Padl, když nesl kamarádům zprávu, že k obědu bude polévka: Osudy posledních mužů, kteří zemřeli v první světové válce

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

První světová válka skončila fakticky podepsáním příměří s Německem, které začalo platit v 11 hodin 11. listopadu 1918. To ovšem neznamená, že by v ten den hrůzy války skončily – ještě toho dne zemřelo na 2738 vojáků, někteří z nich dokonce pouhé vteřiny před samotným vyhlášením příměří…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 23.8.2023, 13:15

Bude polévka!

V říjnu 1918 byla válečná situace císařského Německa neudržitelná. Navzdory optimismu, který vyvolal Brestlitevský mír s bolševickým Ruskem, nemělo Německé císařství žádnou šanci odrazit postupující vojska Dohody, posílené navíc o čerstvé posily ze Spojených států. Vedení německé armády proto s obrovským sebezapřením oficiálně požádalo o navázání kontaktů, které by ukončily světový konflikt. Výsledkem bylo vyhlášení příměří, kdy němečtí generálové přistoupili na tvrdé francouzské podmínky – příměří, které ukončilo veškeré bojové operace na zemi, ve vzduchu i na moři, bylo podepsáno v pět hodin ráno 11. listopadu 1918. Platit mělo od 11 hodin dopoledne. Po čtyřech dlouhých letech tak skončil krvavý konflikt, jenž navždy změnil světové dějiny. Ještě v ten samý den ale zahynulo na 2738 vojáků. Existovaly totiž obavy, že mohlo dojít k obnovení bojů, a tak se generálové rozhodli poslat své muže na smrt, aby tak získali co nejvýhodnější pozice k nikdy neobnoveným bojům. Kdo byli tito poslední muži, kteří padli v první světové válce?

Posledním francouzským vojákem, jenž zemřel v boji, byl vojín Augustin Trébuchon. Čtyřicetiletý voják padl během nesmyslného útoku, který se rozhodla francouzská armáda vést proti německým pozicím, aby tak mohla ještě více zatlačit na kapitulující Němce. Tato zbytečná operace si vyžádala na 91 mrtvých, z nichž většina byla pohřbena ve hrobech s datem předchozího dne, aby se tak Francouzi vyhnuli ponížení, že poslali své muže umírat v den příměří. Trébuchon padl během útoku, kdy v mlze a mrazu zaútočili Francouzi na mnohem lépe připravené Němce – sám Trébuchon, který sloužil jako posel, pak padl, když ho zasáhla německá kulka do boku, zatímco v rukou svíral zprávu, jež oznamovala, že toho dne se bude k obědu podávat polévka. Stalo se tak pouhých 15 minut před koncem války.

Posledním britským vojákem, který ve válce zemřel, byl vojín George Edwin Ellison. Bylo mu stejně jako Trébuchonovi čtyřicet let. Ellisona zasáhla v Belgii během hlídkování lesa kulka německého odstřelovače. Vojín naposledy vydechl 90 minut před příměřím. Nejednalo se pak o posledního poddaného britského krále, který v boji zemřel – tím byl až Kanaďan George Lawrence Price, jenž je označován za posledního zemřelého vojáka Britského impéria. Ten zahynul také v Belgii, když se jeho jednotka vydala na průzkum, když zpozorovala, že si v domě na protější straně řeky Němci připravují střelecké pozice, které by je mohly ohrozit. Němce se sice podařilo po přepadení přinutit k ústupu, během kterého ale zasáhl odstřelovač Price do hrudi. Tomu se ještě povedlo v jednom z domů vyhledat pomoc belgické sestřičky, ale již mu nebylo pomoci. Price zemřel pouhé dvě minuty před koncem války.

S bajonetem proti kulometům

Úplně posledním vojákem Dohody, který ve válce zemřel, byl Američan Henry Gunther. Jeho osud je zřejmě nejsmutnější – Gunther, kterému se podařilo získat hodnost seržanta, se rozhodl v dopise kamarádům popsat hrůzy války, jež na vlastní kůži poznal a radil jim, aby se raději rozhodli vyhnout obvodům, než aby zažili to, co on sám tak nenáviděl. Dopis se ale dostal do rukou cenzorů, kteří věc okamžitě oznámili svým nadřízeným, a tak byl Gunther za trest degradován na pouhého vojína. Ponížený voják se tak rozhodl za každou cenu získat zpět svou hodnost i čest. Jelikož s vyhlášením příměří nezbývalo již příliš času na to se vyznamenat, rozhodl se Gunther pouhé minuty před koncem války rozběhnout s bajonetem v ruce proti po zuby ozbrojeným Němcům s kulomety, navzdory prosbám jeho spolubojovníků.

Němci, kteří si uvědomovali, že chybí pouhé vteřiny do míru, se ho snažili pokřiky odradit od útoku, ale Gunther na ně nedbal a za běhu dvakrát vystřelil. Následně byl zasažen sprškou kulek a okamžitě se zhroutil k zemi mrtev. Guntherova zbytečná smrt tak nastala v 11:59 – pouhou minutu před koncem jednoho z nejtragičtějších konfliktů lidských dějin…

Podobné články

Doporučujeme

Další články