fb pixel První rok prezidentování Donalda Trumpa očima odborníka na mezinárodní vztahy – G.cz
Vyhledávání

První rok prezidentování Donalda Trumpa očima odborníka na mezinárodní vztahy

Zdroj: Facebook.com

Jak avizoval poslední díl oblíbeného satirického seriálu South Park, bude Donald Trump už rok na postu prezidenta USA. Ačkoliv se mu zpočátku jeho voliče podařilo potěšit, na druhou stranu se pořád více ukazuje, že americkou společnost spíše rozděluje než spojuje. Trump neustále prohlubuje neshody mezi republikány a demokraty a navíc na něj ‚doma‘ po návratu ze zahraničních cest čekají jen problémy v podobě pokračující aféry týkající se podezření ohledně jeho napojení na Kreml.

Martin Miko
Martin Miko 14.11.2017, 13:47

Trumpův první rok

I v Trumpově případě se ukázalo, že populistická rétorika v předvolební kampani neznamená vykonávat správně svou funkci. Po prvním roce na postu prezidenta jeho obliba mezi občany USA klesla a navíc jeho vyjednávací schopnosti v Kongresu nejsou tak vysoké, jak si myslel. Dodnes se mu totiž nepodařilo prosadit žádný významný právní předpis. Nepovedlo se mu ani prosadit revidovaný zákon o zdravotní péči. Republikáni mají navíc ve Směnovně i Senátu většinu, což by mělo Trumpovi usnadňovat prosazování zákonů, ale bohužel se to neděje.

Jak se zdá, být prezidentem USA není žádný med a vyžaduje to i určitou dávku diplomacie a sebereflexe. Trump svým jednáním soustavně poškozuje mezinárodní instituce, což dokázal nejen v případě Organizace spojených národů, kde během svého proslovu na půdě OSN veřejně vyhrožoval Severní Koreji zničením. Takového jednání se dosud žádný americký prezident nedopustil. Trump se navíc postaral o vystoupení USA z UNESCO, čímž znesvětil další významnou mezinárodní instituci.

Rozděluje společnost a není diplomatický, stěžují si kritici

Jak uvedl lektor na katedře Mezinárodních vztahů a diplomacie Ph.D. Alexei Anisin z Anglo-American University v Praze: „Co se týká česko-amerických vztahů, zde prozatím zůstává status quo beze změn. Trump nezpochybnil členství v NATO a svou cestu do Polska či vysláním víceprezidenta Mikea Pence naopak potvrdil americkou vojenskou pomoc v Pobaltí.

Co se týče oblíbenosti Trumpa mezi Američany, zdá se, že jeho popularita klesá a je ještě nižší než před rokem. Jeho přímočarost a nediplomatické jednání při řešení citlivých témat rozdmýchává ohně a budí rozpaky. Týká se to především otázek rasismu, migrace a policejní brutality.

Anisin se v komentáři pro Info.cz domnívá, že šance na případné sesazení Trumpa Kongresem je vysoce nepravděpodobná, a to i navzdory vysokým sázkám u bookmakerů a podané žádosti o spuštění procesu impeachmentu kalifornským demokratickým poslancem Bradem Shermanem. Sesadit Trumpa z pozice prezidenta USA by mohl šlo jen v případě, že by se dopustil opravdu závažného zločinu nebo protiprávního jednání, které by bylo v rozporu se zákony.

A zde si Tomio Okamura zvětšuje své svaly v grafických programech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články