fb pixel První prezidentská debata: Trump byl kontroverzní a Biden ztrácel nervy, oponenta označil za klauna – G.cz
Vyhledávání

První prezidentská debata: Trump byl kontroverzní a Biden ztrácel nervy, oponenta označil za klauna

Zdroj: YouTube.com - CNBC Television

V noci ze včerejška na dnešek proběhla první debata mezi kandidáty na Bílý dům, obhájcem Oválné pracovny Donaldem Trumpem a vyzyvatelem Joem Bidenem. Kdo čekal, že by se mohl z debaty něco dovědět, ten asi musel zůstat zklamán.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.9.2020, 10:56

Chaos live

Přestože oba kandidáti začali na nějaké úrovni slušnosti, během těch devadesáti minut, které strávili pánové na pódiu, debata postupně degenerovala do vzájemného obviňování a skákání si do řeči. Za to druhé mohl překvapivě hlavně Donald Trump, kterého musel moderátor večera neustále krotit. Mimochodem moderátor Chris Wallace byl vypůjčen z Fox News, a protože jde tradičně o protrumpovskou televizi, je teď Wallace široce kritizován, že neudržel kontrolu nad situací a Trump mu celou debatu rozhodil.

Podobně jako u minulých voleb i teď Donald Trump prostě mluvil přes druhého kandidáta, jako by měl slovo, což nakonec vedlo Bidena k tomu, že v přímém přenosu řekl prezidentovi Spojených států: “Will you shut up, man?” tedy “Můžeš už držet hubu?” Biden taky dvakrát označil Trumpa za klauna.

Úřadující prezident se ale taky ničeho neštítil. Řekl Bidenovi ať před ním nepoužívá slovo “smart”, protože jeho protikandidát měl údajně vylézt z univerzity jako jeden z nejhorších v ročníku. Trump se pokusil znovu vytáhnout na protivníka i kauzu “Biden mladší a Ukrajina” a obecně používal všechno, co měl po ruce.

Nulová informační hodnota

Pokud jste čekali smysluplnou debatu na téma politické, sociální a zdravotnické budoucnosti Ameriky, museli jste být hořce zklamáni, debata neměla v podstatě žádnou informační hodnotu. Přestože Joe Biden spíš odpovídal na otázky, vyjadřoval se jako politik a měl víc informací, není to žádné drtivé vítězství, které možná pár lidí očekávalo.

Hovořilo se samozřejmě o koronaviru, Biden osočil Trumpa z toho, že hluboce podcenil situaci, připoměl Trumpův výrok o tom, že s teplým počasím “to zmizí, je to jako zázrak, jako kouzlo”. A nakonec Joe hodil na krk Trumpovi všech dvě stě tisíc obětí. Donald oponoval tím, že jeho vláda zareagovala perfektně, nešlo to udělat líp a kdyby vládl Joe Biden, tak má Amerika v tuhle chvíli už dva miliony mrtvých.

A v tomhle duchu se v podstatě nesla celá debata. Otázka korespondenčního hlasování, která je už tradičně pro všechny populističtější politické subjekty velice nebezpečná, se řešila taky. Trump řekl, že samozřejmě respektuje všechny regulérně spočítané hlasy, pokud jsou započítány zákonně, ale pokud prý uvidí desetitisíce podvodně nahrabaných hlasů opozice, tak nebude jen nečinně přihlížet.

Prezident také stihl prohlásit, že člověk má na globální změny klimatu pouze omezený vliv a, to se možná z celé debaty řeší v Americe nejvíc, odmítl odsoudit násilné rasistické ultrapravicové skupiny operující na území Spojených států. Vedlo to k humorné scénce, ve které Donald říkal: “Chcete, abych je odsoudil? Tak já to udělám!” A moderátor s Bidenem mu říkají: “No, tak dělej.” A Trump: “Tak já to udělám.” Ostatní: “Tak to udělej, no.” Načež Trump řekne: “Hlavně ale musíme něco udělat s tou Antifou, protože ozbrojená levice je tady hlavní nebezpečí.”

Další debata nás čeká 15. října a upřímně si nejsme jisti, jestli je debatovat o čem. Všechnu špínu na sebe pánové vylili už napoprvé a dá se silně pochybovat o tom, jestli tenhle roztomilý televizní pořad mohl vůbec nějakým voličem pohnout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články