fb pixel
Vyhledávání

Protesty proti krvavé válce ve Vietnamu vyvrcholily před 49 lety: demonstrantů tehdy bylo přes 2 miliony

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

15. listopad roku 1969 byl dnem největšího protestu proti válce ve Vietnamu, krvavého konfliktu, který v té době probíhal už přes deset let, a z kterého se každý rok vracely do Spojených států v rakvích tisíce mrtvých Američanů. Lidé toho měli dost. Začala se šířit vlna odporu proti této brutální válce. Přesně před 49 lety se sjelo do Washingtonu na demonstraci největší množství lidí v historii USA.

Václav Roman
Václav Roman 15.11.2018, 13:28

Give Peace a Chance

Válka si vyžadovala čím dál více obětí, ale nejen to. Do rodné vlasti se vracelo čím dál více vojáků, které boje v asijských pralesích poznamenaly doživotně na těle či na duchu. Traumatizující to bylo i pro jejich blízké. Válka ve Vietnamu zasáhla velké množství Američanů, politické sliby o stahování vojáků nedošly naplnění a navíc se lidé postupně dozvídali o masakrech, ke kterým v Asii docházelo. Není se co divit, že se začala proti této válce šířit vlna odporu.

Velké množství lidí, zdaleka ne jenom komunisté, míroví aktivisté a hippies, bylo přesvědčeno, že válka musí skončit. Za ukončení války demonstrovali zejména mladí lidé, nejenom kvůli tomu, že byli ohroženi povolávacím rozkazem. Protesty byly dost často organizovány válečnými veterány, kteří okusili peklo v džungli a mohli přinést očité svědectví. Do zajisté si pamatujete slavnou scénu z filmu Forrest Gump.

Už 15. října roku 1969 se po celých Spojených státech konaly velké demonstrace za ukončení tohoto konfliktu. Lidé se sešli ve velkém počtu amerických měst a připojili se k tzv. moratoriu za ukončení války ve Vietnamu.

To nejpodstatnější se stalo o měsíc později. 15. listopadu 1969 se konal Moratorium March. Do Washingtonu přijelo vyjádřit svůj názor na půl milionu lidí. Spojené státy nikdy nezažily masovější akci.

Hymnou protiválečných protestů se stal song Johna Lennona s názvem Give Peace a Chance, který vznikl v létě toho roku. Ve Washingtonu u Lincolnova památníku jej zpíval Pete Seeger a doprovázel jej několikasettisícový dav. Seeger také zvolal: „Are you listening, Nixon?... All we are saying... is give peace a chance.“

Byl zde i hudební génius Leonard Bernstein, který vzkázal demonstrujícím z pódia: „Jsem s vámi. Jste krásní…“

Demonstrovalo se také v jiných amerických městech a celkem řeklo „Ne“ válce ve Vietnamu přes dva miliony lidí. Byla to největší protiválečná demonstrace v historii USA. A protože politici hlas lidu nevyslyšeli, došlo později k ještě dalším protestům, i když ty už nebyly takového rozsahu. Statisícové demonstrace proběhly 24. dubna 1971 ve Washingtonu a San Francisku. Válka v jihovýchodní Asii však byla ukončena až o několik let později.

All we are saying...

A zde si můžete připomenout, že nelze mlčet. Za svobodu je třeba neustále bojovat: 5 autorů, které připomíná letošní den vězněných spisovatelů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články