fb pixel Proč Boris Johnson přerušil zasedání parlamentu? Chce klid na brexit i za cenu tvrdého vystoupení bez dohody – G.cz
Vyhledávání

Proč Boris Johnson přerušil zasedání parlamentu? Chce klid na brexit i za cenu tvrdého vystoupení bez dohody

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Drama okolo brexitu se zase o něco vyostřilo poté, co novopečený britský premiér Boris Johnson požádal královnu, aby přerušila zasedání parlamentu až do poloviny října. Odpůrcům vystoupení z Evropské unie se tak výrazně zkrátil čas na zastavení tzv. no-deal brexitu. Proč tak učinil?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 30.8.2019, 14:21

Johnson chce klid na práci

Britská královna Alžběta II. na návrh svého ministerského předsedy Borise Johnsona přerušila zasedání tamějšího parlamentu až do 14. října. Tato rutinní procedura se ale setkala s obrovským odporem, jak ze strany opozice, tak obyčejných Britů, kteří dodnes nesouhlasí s vystoupením země z Evropské unie, jelikož se parlament znovu sejde až pouhé dva týdny před plánovaným datem brexitu, které vychází na 31. října. Proč tak Johnson i přes výrazný nesouhlas poslanců i obyvatel učinil?

Ve zkratce by se dalo říct, že premiér nechce být před plánovaným říjnovým summitem EU omezován případnými nevládními návrhy zákonů, které by mu ukládali, jak má dojednat podobu britského vystoupení z Unie. Vzhledem k tomu, jak v posledním roce postupoval parlament v případě dnes již bývalé premiérky Theresy May, je Johnsonovo jednání přeci jen pochopitelné. Parlament má totiž po skončení letních prázdnin jen jeden týden na to, aby prosadil jednu ze dvou možností, jak no-deal brexitu (o kterém Johnson prohlásil, že s ním nemá problém a v poslední době to vypadá, že ho dokonce preferuje) zastavit.

Johnson plní sliby

První varianta počítá s vyvoláním hlasování o nedůvěře Johnsonově vládě, což ale naráží na jeden velice závažný problém – kdo by případnou dočasnou vládu „národního porozumění“, jejíž jediným úkolem by bylo požádat EU o prodloužení termínu vystoupení, vedl? Vzhledem k tomu, že většina vládní Konzervativní strany stojí za Johnsonem, musel by to být někdo z řad opozice. A v tom je právě ta potíž, jelikož vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn je zcela nepřijatelný, jak pro většinu ostatních stran v parlamentu (včetně většiny liberálních demokratů) tak i pro případně konzervativní přeběhlíky. Druhou variantou je odhlasování nového zákona, který by Johnsonově vládě zakazoval vystoupení bez dohody, o což se opozice bude v krátkém zářijovém zasedání zcela určitě pokoušet.

Johnsonův plán na prosazení vystoupení Británie z EU k 31. říjnu za každou cenu přeci jen dává svým způsobem smysl. Země vystoupení již několikrát odložila a vzhledem k tomu, že Johnsona do křesla premiér vyneslo heslo „vystoupíme na konci října za každou cenu“, je jen pochopitelné, že se bude Johnson svůj slib pokoušet naplnit. I za cenu tak drastického, být legálního kroku, jako je přerušení zasedání parlamentu. Jestli se mu to vyplatí, uvidíme za pár týdnů.

A tady si přečtěte, jak Tomiův nejlepší kamarád Salvini málem vyvolal v Itálii předčasné volby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články