Podpásovka pro Tomiova kamaráda Salviniho: Italský premiér Conte sestavil vládu a země se vyhnula předčasným volbám – G.cz
Vyhledávání

Podpásovka pro Tomiova kamaráda Salviniho: Italský premiér Conte sestavil vládu a země se vyhnula předčasným volbám

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Letní politická krize v Itálii je u konce. Dosavadní vládní Hnutí pěti hvězd se dohodlo s opoziční Demokratickou stranou na vytvoření nové vlády pod vedením stávajícího premiéra Giuseppe Conteho. Pokus Matea Salviniho z Ligy severu na vyvolání předčasných voleb tak skončil naprostým fiaskem.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.8.2019, 11:48

Nadřazovat vlastní zájmy nad zájmy země se nevyplácí

Jestli patříte mezi pravidelné čtenáře statusů Tomia Okamury, určitě jste si mezi fotkami z posilovny či s talířem plným uzenin (také je máte rádi?) všimli jména Matteo Salvini. Italský ministr vnitra, předseda tamější populistické Ligy severu a Tomiův „dobrý kamarád“ (jak předseda SPD nezapomene nikdy dodat) od loňských voleb vládl spolu s levicovým uskupením Hnutí pěti hvězd, navzdory vzájemným programovým neshodám. Vládu vedl nezávislý premiér Giuseppe Conte, bývalý právník a vysokoškolský profesor, který se i přes prvotní obavy, že bude pouhou loutkou, vypracoval na jednoho z nejpopulárnějších politiků v celé zemi.

Politická situace v zemi se ale od loňského roku výrazně změnila – vztah Conteho a Salviniho se výrazně zhoršil poté, co premiér ministra vnitra opakovaně obviňoval z „protiimigrační obsese“ a dokonce ho donutil otevřít přístavy pro některé lodě s uprchlíky. Nakonec se Salvini rozhodl na začátku srpna vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěře vlády, oficiálně poté, co jeho koaliční partner Hnutí pěti hvězd zablokoval výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem. Vzhledem k tomu, že Hnutí již před volbami i během sestavování koalice opakovaně prohlašovalo, že vysokorychlostní dráhu kategoricky odmítá, nejedná se podle italských novinářů i politiků o skutečný důvod Salviniho rozbití koalice.

Podle všeho se Salvini pokusil vyvolat předčasné volby z toho prostého důvodu, že jeho straně během roku prudce stouply preference na závratných 39 % procent, takže by po případných volbách mohl velice snadno sestavit vládu bez Hnutí pěti hvězd, ke kterému nechová žádné velké sympatie. Teorii, že Salvini z osobních důvodů vyvolal vládní krizi potvrzuje i fakt, že až do nárůstu svých volebních preferencí vždy tvrdil, že o spolupráci s Hnutím stojí. Jeho plán ale narazil na několik překážek, se kterými italský Tomio nepočítal.

Itálie se vyhnula dalším zbytečným volbám

Italský prezident Sergio Mattarella, který je momentálně nejpopulárnějším italským politikem, totiž odmítl rozpustit parlament (jak Salvini požadoval), ale nejprve se pokusil jednat s premiérem Contem o možnosti sestavení nové vlády ze stávajících stran, čímž by se zabránilo dalším, dle jeho názoru zbytečným, volbám. Conte tedy po usilovném vyjednávání sestavil novou vládu Hnutí pěti hvězd s opoziční Demokratickou stranou, která vládla Itálii před posledními volbami a dnes bylo oznámeno, že prezident Conteho pověřil sestavením vlády na tomto půdorysu.

Salvini, jehož preference se kvůli vyvolání politické krize mezitím propadly o 8 procent, tak odešel s nepořízenou a zdá se, že premiérem se v dohledné době nestane. Zajímavé bylo sledovat i jeho náhlý obrat ke smířlivému tónu poté, co zjistil, že Demokratická strana začala jednat s jeho bývalým koaličním partnerem - v zápětí na to Salvini prohlásil, že si dokáže představit návrat ke staré koalici, což v tu dobu ale již Hnutí pěti hvězd kategoricky odmítlo, jelikož se cítilo být Salvinim podvedeno. S nadsázkou se dá říct, že nadsazovat vlastní zájmy nad zájmy země se mu nevyplatilo. Tak snad ho jeho dobrý kamarád Tomio aspoň opět pozve do Prahy na pořádný oběd. Nejlíp na pořádný plátek vepřového.

A tady si připomeňte 6 nejlepších momentů nového ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články