fb pixel Přituhuje. Studená válka mezi USA a Čínou se pravděpodobně rozehraje v Hong Kongu – G.cz
Vyhledávání

Přituhuje. Studená válka mezi USA a Čínou se pravděpodobně rozehraje v Hong Kongu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou začíná přituhovat. Novým předmětem sporu se stává Hong Kong, kde Čína tlačí tvrdší zákony, které by jí pomohly postihovat místní protestující. USA se chystá uvalit na zemi sankce. Studená válka je tak na spadnutí.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.5.2020, 14:31

Západ vs. Východ - 2. kolo

Vztahy mezi zeměmi byly podivné už nějakou dobu. Koncem roku 2019 proběhla českými médii nepříliš zmiňovaná aféra s čínskými diplomaty, kteří se pokusili nedovoleně proniknout na americkou vojenskou základnu. Do toho Čína nikdy netušila, jak se Trump vyspí tentokrát, protože celou svoji kampaň tvrdil, že Čínu zlikviduje, pak zase byli najednou hned po Americe druhým nejlepším národem na planetě, no… Nejisté.

A pak přišla pandemie koronaviru, jehož rozšíření silně pomohlo to, že státní aparát čínského totalitního režimu odmítal dodávat důvěryhodná data, zapíral, mlžil, podhodnocoval… A teď odmítá jakékoli vnější vyšetřování původu viru nebo příčiny nákazy. Čína také dala jasně najevo, že nehodlá nikomu platit kompenzace za cokoli, ostatně samotná Čína má už teď svých vlastních finančních problémů dost. Navíc kde může, šíří jejich boti konspirační teorie o 5G věžích, Billu Gatesovi a amerických mariňácích, kteří údajně virus do Číny zavlekli jako první.

Donald Trump samozřejmě nic takového nemůže trpět a vzal si do hlavy, že to bude právě Čína, kdo zaplatí znovurozběhnutí americké ekonomiky. Jednou je to wu-chanský virus, tak co. Dřívější ředitel CIA a nynější ministr zahraničí Mike Pompeo se ve svém projevu navíc postavil vedle Austrálie a jiným státům, kterým Čína vyhrožovala, pokud budou nadále požadovat nezávislé vyšetřování nákazy nebo účast Tchaj-wanu na mezinárodních zdravotních konferencí. A potvrdil, že Spojené státy jsou ochotné a schopné uvalit na Čínu ekonomické sankce, což by až donedávna neotřesitelnou ekonomiku Říše středu dost bolelo.

A v téhle situaci, kdy si jdou dvě světové velmoci diplomaticky po krku, se znovu rozhořel spor o Hong Kong.

Pod rouškou roušky

Jenom, co se rozvolnila první protivirová opatření v Hong Kongu, protestující za udržení relativní nezávislosti města znovu vyrazili do ulice. Mají proto důvodů hned několik. Ukázalo se totiž, že zatímco většina světa bojovala kvůli Číně o život, samotná Čína během karantény nelenila a pilně pracovala na tom, jak si zase urvat kus hongkongské nezávislosti. Během karantény Číňani nechali pozatýkat hned několik významných pro-Hong Kong aktivistů a dávali dohromady zákon, který by jim umožnil označit protesty ve městě za teroristický akt a tím pádem by mohli do Hong Kongu poslat vlastní ozbrojené jednotky nezávislé na místní policii a samosprávě.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi potvrdil médiím, že zákon by měl projít Všečínským shromážděním, což je perverzní čínská verze parlamentu, bez jakéhokoli zádrhelu. A tady právě vstupují do hry znovu Spojené státy, které se rozhodly právě tady nakreslit čáru do písku. Pompeo se nechal slyšet, že pokud Čína dotáhne tenhle zákon do konce, USA uvalí na zemi ekonomické sankce.

Vypadá to, že nová studená válka je na spadnutí. A my upřímně doufáme, že pro jednou budeme patřit k západu - nepotřebujeme, aby přes Berlín vedla ještě Velká čínská zeď.

Podobné články

Doporučujeme

Další články