fb pixel Případ George Floyda rozohnil USA. "Další rok, další černoch zabitý policistou. Přestaňte nás vraždit," zní v ulicích – G.cz
Vyhledávání

Případ George Floyda rozohnil USA. "Další rok, další černoch zabitý policistou. Přestaňte nás vraždit," zní v ulicích

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Amerika hoří. Zabití George Floyda policistou pobouřil občany USA - je to další v nekonečné řadě případů, kdy strážci zákona brutálním zacházením způsobili smrt neozbrojeného Afroameričana. Minneapolis, kde k incidentu došlo, je v plamenech, protestuje se i v dalších velkých městech.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.5.2020, 12:40

Spravedlnost pro George

Minneapolis hoří. V Memphisu a Los Angeles probíhají masové demonstrace. Smrt George Floyda doslova rozohnila občany USA. V pondělí svět obletělo virální video, v němž bělošský policista zpacifikoval Afroameričana a posléze mu sedm minut kolenem klečel na krku. Ačkoliv Floyd během zásahu opakoval, že nemůže dýchat, strážník ho ignoroval. Čtyřicetiletý Floyd v důsledku zástavy dýchacích cest zemřel, ačkoliv místní policie v oficiální zprávě čin zatajila a uvedla, že smrt nastala v důsledku "zdravotního incidentu". K zatčení došlo poté, co se majitel samoobsluhy upozornil policii na podezření, že muž zaplatil falešnou dvacetidolarovkou. Na to na místo vyrazila hlídka, která Floyda našla v autě pod vlivem drog a alkoholu. K incidentu došlo ve chvíli, kdy se muž měl fyzicky bránit zadržení.

Případ policejní brutality se okamžitě stal tématem číslo jedna nejen v Minneapolis. Čtyři policisté, kteří u zásahu byli, včetně Dereka Chauvina, který Flyodovi zaklekl na krk, byli propuštěni, žádný z nich zatím není ve vazbě, což je hlavní důvod, proč probíhají demonstrace. K tomu, že minimálně Cauvin by měl být obviněn, vyzval přímo starosta Minneapolis Jacob Frey. Prezident USA Donald Trump se už rovněž stihl vyjádřit; čin policistů odsoudil a prohlásil, že osobně pověřil příslušné orgány důkladným prošetřením případu a slíbil, že "spravedlnosti bude učiněno za dost". Nebyl by to ale Trump, kdyby hned na to neokomentoval i demonstranty s tím, že jejich akce jen haní Floydovu památku.

Protesty v Minneapolis od pondělí přerostly v rabování, v ulicích hoří obchody i auta a podle dostupných informací minimálně jedna další osoba zemřela. Mělo by jít o muže, který se snažil vyrabovat zastavárnu a dostal se do křížku s jejím majitelem. V pátek se objevila zpráva, že reportér CNN Omar Jimenez byl v Minneapolis zadržen navzdory tomu, že se policistům v klidu a bez emocí prokázal novinářským průkazem a strážníci viděli, že drží v ruce mikrofon a je v živém vysílání. Druhý reportér televize Josh Campbell a jeho štáb problémy neměli.

Další v řadě

Smrt George Floyda nyní zajímá celý svět, rozhodně ale nejde o první případ brutálního jednání, které Afroameričani v USA ze strany policistů okusili. Právě naopak - je to dlouhodobý problém, který jednou za pár měsíců až rok přinese jednu zbytečnou smrt člověka způsobenou uniformovaným "strážcem pořádku". V roce 2015 byl v Baltimoru zatčen pětadvacetiletý Freddie Gray. Svědci se shodli, že šlo o drsné zatýkání - policisté Greye bili a do policejního vozu jej odvlekli prakticky polomrtvého. Během transportu na policejní stanici Grey upadl do bezvědomí a sedm dní po převozu do nemocnice zemřel na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl při zatýkání. Šest strážníků, kteří se toho účastnili, bylo potrestáno snížením platu a posléze čelilo různým obviněním a Grayova smrt tehdy rovněž zdvihla vlnu protestů.

O něco starší je příběh dvaadvacetiletého Oscara Granta, který byl na Nový rok 2009 v Oaklandu zastřelen strážníkem Johannesem Mehserlem na vlakovém nástupišti. Tam byla hlídka přivolána během ranní špičky proto, že někdo nahlásil potyčku v davu. Když policisté dorazili, vytáhli si několik jedinců včetně Granta. Toho policista jménem Anthony Pirone zpacifikoval a zakleknul mu na hlavu, načež Mehserle mladého a neozbrojeného muže střelil zezadu do týla.

Dalším známým případem je zastřelení Philanda Castila z roku 2016, který při silniční kontrole pouze informoval policistu Jeronima Yaneze, že má u sebe pistoli, načež ho policista zastřelil přímo před Castilovou přítelkyní a její čtyřletou dcerou. Žena celý incident točila a živě streamovala, čímž na něj strhla mezinárodní pozornost. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Jó, prostě 'Murica, ta země zaslíbená...

Podobné články

Doporučujeme

Další články