fb pixel Příběh podvodníčka Lukáše Kohouta z Mostu: V 19 letech se vydával za mluvčího českých politiků a procestoval zdarma celý svět – G.cz
Vyhledávání

Příběh podvodníčka Lukáše Kohouta z Mostu: V 19 letech se vydával za mluvčího českých politiků a procestoval zdarma celý svět

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Mladík z Mostu se vydával za asistenta předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana, čímž se mu podařilo zdarma s náležitým komfortem létat po celém světě a využívat dalších výhod. Sice to zní jako námět k filmu, ve kterém by mohl hrát Leonardo DiCaprio, ale řeč je o českém podvodníkovi Lukášovi Kohoutovi. Nakonec přece jen skončil ve vězení.

Martin Miko
Martin Miko 13.1.2020, 11:02

Mladík, který obelhal všechny

Příběh Lukáše Kohouta zní jako námět hollywoodského filmu se špatným koncem. Není se čemu divit, když se původně vyučený kuchař-číšník dokázal geniálně „vetřít“ do světa politiky. Svou podvodnickou kariéru započal podle informací Lidových novin tím, když vstoupil do organizace Mladí sociální demokraté ve Varnsdorfu. Po přesunu do Prahy si díky spolupráci získal důvěru strany Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU) a pravidelně navštěvoval Poslaneckou sněmovnu PČR, čímž zřejmě získal dojem, že je součástí české politiky.

A také se začal vydávat za asistenta Hany Marvanové, o čemž ona sama prý věděla. Doprovázel ji na různé akce i na jednání. Následně si řekl, že by nebylo na škodu představovat se jako vedoucí kanceláře, mluvčí a asistent předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana, což mu nakonec vyšlo. Díky tomu dokázal zdarma procestovat celý svět v soukromých letadlech. Psal se rok 2002 a Lukáš Kohout, tehdy19letý mladík, fungoval jako zprostředkovatel cest do zahraničí pro české politiky. Sám se těchto akcí samozřejmě účastnil. Zdarma tak cestoval například na Maledivy, do Thajska nebo JAR. Soukromým VIP tryskáčem se jménem Jana Kavana (ČSSD) dostal na Srí Lanku. Kvůli nepovolenému přeletu nad Indií byly Kohoutovy podvody nakonec odhaleny.

Celá kauza byla následně mediálně řešena v podstatě všude. Jak vůbec bylo možné, že se náctiletý mladík dokázel infiltrovat do vrcholové politiky? Policie ani civilní kontrarozvědka tehdy nedokázala podvody Kohouta odhalit. Nikoho nenapadlo, proč nemá diplomatický pas. Tyto otázky samozřejmě všechny napadaly až po dopadení mladého podvodníka. Podařilo se mu obelhat nejen policii a kontrarozvědku, ale i politiky a novináře. Podle některých názorů mohl být Lukáš Kohout zaplacen politickou opozicí s cílem zdiskreditovat Jana Kavana. Od roku 2003 byl Kohout stíhán policií za to, že za státní náklady způsobil škodu za více než 2,5 milionu korun.

To ovšem nebyl jeho jediný mistrovský kousek. Například na podzim roku 2002 se zúčastnil demonstrací KSČM proti NATO, kde se mu podařilo s dalšími dvěma lidmi vyvolat kontlikt mezi demonstranty a policií, za což byl vykázán. V tomto roce pokračoval ve svých aktivitách na demonstracích. Mezi jeho další menší aférky patří, že jezdil s modrým výstražným majákem na automobilu a pak tvrdil policii, že veze ministra. Rovněž zneužíval parkovací kartu ministra zahraničí Cyrila Svobody. V roce 2004 se vydával za oficiálního mluvčího technopárty CzechTek. V roce 2006 založil pravicovou stranu Směr, která cílila na mladé lidi.

Zajímavé na tom je, jak si Kohout poradil se soudy. Za všechny svoje podvody s neoprávněnými lety po světě se nakonec v roce 2005 od Obvodního soudu pro Prahu 1 dozvěděl, že půjde do vězení na 2 roky s podmíněným odkladem na 5 let. Následně dostal pokutu ve výši 130 tisíc korun. Ostatní poškození museli řešit své trable přímo s ním přes občanskoprávní řízení. Všechny Kohoutovy podvody se nakonec nasčítaly a on byl následně odsouzen celkem na 6 a půl roku. U soudu stanul celkem desetkrát a mezi poškozenými byla dokonce i jeho vlastní matka. Ale tím výčet jeho eskapád nekončí – Kohout se například dopustil pojistného podvodu nebo řídil automobil bez řidičského průkazu.

V březnu 2019 žádal o podmínečné propuštění, což mu soudkyně zamítla, protože v minulosti takovou šanci již dostal a na svobodě následně stejně páchal trestnou činnost. Lukáš Kohout měl opustit vězení v únoru 2021.

V roce 2008 se Lukáš Kohout stal inspirací pro hlavní postavu filmu Bobule od režiséra Tomáše Bařiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články