fb pixel Guru Jára meditující, souložící: Příběh muže, který pohlavní styk pasoval na léčebnou terapii pro ženy – G.cz
Vyhledávání

Guru Jára meditující, souložící: Příběh muže, který pohlavní styk pasoval na léčebnou terapii pro ženy

Zdroj: profimedia.cz

O soudních procesech tajuplného zakladatele esoterické školy Guru Járy, vlastním jménem Jaroslavu Dobešovi, jsme se za uplynulé roky dočetli až přespříliš. Vlastně až tolik, že jsme úplně zapomněli, proč české soudy nakonec rozhodly, že by si měl jít sednout na 5,5 roku do vězení. Dnes se podíváme zpátky do minulosti na to, kdo to vlastně je ten Óm nadsamec.

Martin Miko
Martin Miko 30.9.2019, 10:09

Guru Jára, to je frája

Když si necháte říkat Guru Jára nebo Óm nadsamec, ačkoliv se civilním jménem jmenujete Jaroslav Dobeš, je s vámi zřejmě něco v nepořádku. Takový muž se narodil v roce 1971 v Příbrami. Když mu bylo 18 let, rozhodl se, že emigruje do Itálie, kde měl tehdy údajně dosáhnout stavu takzvaného satori, což je duchovní cíl praktikování zen buddhismu. V roce 1991 navíc na italské poustevně u Arca prý dosáhl Nirvány neboli osvícení. V roce 1992 se vrátil zpět do Československa, aby se staral o nemocnou matku. Když v roce 1995 strávil noc v Menkaurově pyramidě v egyptské Gíze, dosáhl zde také staroegyptského zasvěcení a následně i Mahámudry – nirvány tantrické cesty, jak uvádí jeho oficiální životopis. A tak v poměrně nízkém věku Dobeš okusil všech esoterických vrcholů, a proto se rozhodl v rodné vlasti pořádat tantrické semináře a psát duchovní literaturu.

Už v polovině 90. let byl Guru Jára považován za zkušeného duchovního mistra, jak uvádí web gurujarajenagolgote.cz. V roce 2005 měl Óm nadsamec prý zhruba 3500 následovníků a mezi jeho žáky byli různí lidé napříč povoláními. Od psychologů přes učitele až po architekty. Dlouhá léta besedoval nejprve na Moravě a následovně po celém Česku. Od roku 1999 navíc začal psát knihy, kterých do současnosti vydal skoro dvacet.

Kauzy „božského“ Járy

V rámci své esoterické školy Poetrie sliboval Guru Jára ženám, že jim pomůže od všech problémů. K tomu používal takzvanou metodu „odháčkování“, což spočívalo v dechovém cvičení řízeném „Járovou“ kolegyní Barborou Pláškovou, po kterém následovala soulož v přítomnosti dalších žen. Pohlavním stykem měla být žena „odháčkována“. Vše prý bylo na klientkách vykonáno pouze z terapeutických důvodů, jelikož „háčky“ měly v ženách zanechat bývalí partneři. V roce 2011 na tuto „léčebnou“ metodu upozornil redaktor Reflexu Jiří X. Doležal, který o Guru Járovi napsal. Pochybné „léčebné“ metody Guru Járy prý policie monitorovala už od roku 2007.

Po dlouhých sporech, které se dostaly až k Ústavnímu soudu, se nakonec rozhodlo v září 2019, že je Jaroslav Dobeš vinný. Járovi nakonec soud vyměřil 5,5 roku vězení za znásilnění. Jenže superosvícený nadsamec se nachází na útěku kdesi v imigračním detenčním zařízení na Filipínách společně s Pláškovou. Na tu čeká pobyt ve vězení ve výši 5 let.

Obhajoba Guru Járy však dodnes tvrdí, že se ve všech případech jednalo o tantrické praktiky, a ne o soulož. Sám Jára má mezi Čechy velké množství fanoušků a přívrženců, kteří v internetových diskuzích tvrdí, že si za to mohou ženy samy, a že je Guru Jára vlastně génius, který našel chybu v Matrixu. Co si o tomto muži myslíte vy? Opravdu je to lidový léčitel, nebo jde o obyčejného podvodníka?

A zde vás překvapí, že američtí influenceři chtějí léčit rakovinu celerovým džusíkem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články