fb pixel
Vyhledávání

Příběh autobusáka Smetany: Muž, který kdysi maloval politikům tykadla, se stal populárním rebelem

Zdroj: Bontonfilm

Vzpomínáte si na autobusáka Romana Smetanu, který kdysi pomaloval billboardy českých politiků? Jo, to byly časy.

Martin Miko
Martin Miko 6.1.2021, 01:51

Sprejer, který neměl rád politiky

Rok 2010 se pro olomouckého řidiče autobusu Romana Smetanu stal v mnoha ohledech zlomový. Když bylo tehdy před sněmovními volbami a politické strany rozjížděly své letákové a billboardové kampaně, rozhodl se tento mladý muž pomalovat některé z nich upřímnými nápisy o tom, že se jedná o zloděje, lháře a podvodníky. Konkrétně se jednalo o billboardy politických stran KDU-ČSL a ODS. Některým z politiků dokonce namaloval na hlavu vtipná tykadla. Jeden z jeho kolegů se nakonec rozhodl Smetanu udat na základě podání trestního oznámení na neznámého pachatele ze strany Dopravního podniku města Olomouc. Důkazy mluvily jasně proti Smetanovi, a tak bylo proti němu zahájeno trestní řízení.

Vtipné na tom bylo, že byl tehdy souzen ženou jednoho z pokreslených politiků. Konkrétně šlo o soudkyni Markétu Langerovou (manželku Ivana Langera z ODS). Soud nakonec Smetanu shledal vinným, a proto musel zaplatit pokutu ve výši 15 667 korun. Tuto částku obdrželi Občanští demokraté jakožto náhradu škody. Jenže to nebylo všechno. Kromě peněžitého trestu byl Smetana navíc odsouzen ke 100 hodinám obecně prospěšných prací, s čímž odsouzený nesouhlasil. Je pravdou, že pokutu zaplatil a u soudu se neodvolal, ale i přesto se rozhodl z vlastní vůle prospěšné práce nevykonávat. České zákony bohužel mluví jasně, takže ze 100 nesplněných hodin veřejně prospěšných prací se stalo 100 dnů ve vězení.

Roman Smetana měl do vězení nastoupit na konci března 2012, jenže tak neučinil. Pro jistotu raději odešel ze zaměstnání, aby se jeho zaměstnavatel neobjevoval v médiích a nebyl součástí kauzy. Nějakou dobu se před policií skrýval, jenže pak se o necelý měsíc později sám udal policii na odborářské demonstraci v Praze. Okolo zatčení Smetany probíhalo velké „haló“. Zatčeného sprejera například s policií doprovázely desítky lidí. Ti na represivní složku státu pořvávali slovy: „Gestapo!“ nebo „Janouška bráníte, Smetanu vězníte!“

V květnu 2012 se tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil rozhodl ve Smetanově kauze podat stížnost kvůli porušení zákona a 24. května už byl Smetana propuštěn z olomoucké věznice. 5. června byl nakonec Smetana obžalován za vyhýbání se nástupu do vězení, za což mu hrozily až 3 roky vězení. Soud rozhodl, že má olomoucký rebel znovu nastoupit do vězení, jenže on veřejně oznámil, že to dobrovolně nemá v plánu. Nakonec se objevil během podzimních voleb v převleku zvukaře ve volebním štábu ODS, kde se pokusil navázat kontakt s premiérem Nečasem. Roman Smetana se 16. října 2012 nechal zatknout policií a následně byl převezen do nemocnice, kde si měl odpykat zbytek trestu.

Celá kauza tehdy v republice vyvolala obrovský poprask. Spekulovalo se totiž o tom, že Smetana byl souzen za politický čin, nikoliv za majetkový. Za Smetanou stálo mnoho nepolitických i politických osobností. Jeho případ byl dokonce zdokumentován v rámci filmu Dobrý řidič Smetana, který natočili Vít Klusák a Filip Remunda v době Smetanova trestního stíhání. Takže pokud si chcete připomenout, jak to tehdy vlastně celé bylo, tak vřele doporučujeme.

Roman Smetana navíc ve středu 6. ledna slaví 41. narozeniny, takže přejeme všechno nejlepší!

Podobné články

Doporučujeme

Další články