fb pixel Přežitek jménem chemoterapie? Nad rakovinou zvítězíte díky celerovému džusu, radí influencer – G.cz
Vyhledávání

Přežitek jménem chemoterapie? Nad rakovinou zvítězíte díky celerovému džusu, radí influencer

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Také máte občas pocit, že se svět kvůli sociálním sítím naprosto zbláznil? Vinou Instagramu touží mít nezletilé dívky silikony nejen na hrudníku, ale i na zadku a jako bonus ještě botox ve rtech, aby vypadaly jako kachny. Mít vzor v silikonových ikonách, které mají miliony fanoušků, sice není úplně košér, ale může být i hůř. Například když influenceři radí lidem, že vyléčí rakovinu celerovým džusem.

Martin Miko
Martin Miko 26.9.2019, 11:44

Celerový džus? Raději horoskop!

Svět se musel snad úplně zbláznit. My Češi mnohdy kroutíme hlavou nad pobožnými lidmi, kteří chodí do kostela a modlí se k Bohu, jenže pak si koupíme časopis, ve kterém si nalistujeme horoskop, abychom zjistili, co nás tento týden čeká a bezmezně tomu věříme. Někdy byste se až divili, kolik lidí si myslí, že za jejich osud může nějaká vyšší moc. A když jim sdělíte, že tyto horoskopy do časopisů píše dvacetiletá studentka za 120 korun na hodinu, tak jsou agresivní. Lidé prostě něčemu potřebují věřit, jak jsme se mnohokrát přesvědčili.

Mocným hybatelem současné generace jsou sociální sítě, které mají podobnou moc jako náboženství. Jedním stisknutím tlačítka můžete začít sledovat vašeho nového „Boha“, který přece musí mít pravdu, jelikož má ty miliony sledujících. To je záruka toho, že je něco víc než ostatní, ne? Ne. Jen dokáže marketingově zaujmout a vytváří poutavý obsah. Pokud jde o zábavu nebo hudbu, tak je to samozřejmě v pořádku, ale problém nastává, jakmile jde o něco víc, například o vaše zdraví, o váš život.

V USA se v posledních dnech řeší případ vlivného influencera Antony Williama, který se skrývá za kanálem Medical Medium a na Instagramu ho sleduje přes 2 miliony lidí. Profil nabízí kromě zdravých receptů i spoustu reklamy a pouček o tom, jaký vliv mají na vaše tělo potraviny, na čemž by nebylo nic špatného, kdyby nepropagoval léčbu rakoviny celerovým džusem. Ano, slyšíte správně. V minulosti jsme se setkali s tím, že proti rakovině pomáhá jíst chemii na čištění bazénů. Letos díky známému influencerovi bude frčet celerový džus. A vysvětlení, jak si tím může být tak jistý? Toto vědění má prý díky vyšší síle. Otázkou je, co je tím myšleno.

Je zvláštní, že lidé, kteří nasbírají popularitu na sociálních sítích, mají pocit, že jsou jako novodobý guru Jára. Antony William o sobě v YouTube videích dokocne prohlašuje, že do něj vstoupil Duch svatý, a tak disponuje mocí samotného Boha. Ano, také nám to připomíná Archanděla „Kačenku“ Uriel. Problém je v tom, že na rozdíl od Kačenky tohohle člověka sledují miliony lidí, kteří mu věří, ačkoliv nemá žádné ze svých mouder vědecky podložené. Profil tohoto influencera sleduje spousta Čechů, takže až vám některý z vašich známých bude tvrdit, že pije celerový džus, aby předešel rakovině, dejte mu facku.

Tyto šiřitele dezinformací by měli administrátoři sociálních sítí automaticky mazat. Sice působí jako osvícení lidé, jenže za tím vším se skrývá jen reklama a product placement, který si dává za cíl prodávat lidem knihy a vstupenky na semináře. Myslete trochu, proboha. To už si radši přečtěte ten horoskop.

A zde vás potěší vzpomínka na teroristický útok na Václava Klause.

Podobné články

Doporučujeme

Další články