fb pixel Jaký stát, takoví teroristé: Vzpomínka na den, kdy chtěl mladík s kuličkovkou spáchat atentát na Václava Klause – G.cz
Vyhledávání

Jaký stát, takoví teroristé: Vzpomínka na den, kdy chtěl mladík s kuličkovkou spáchat atentát na Václava Klause

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Na konci září 2012 se tehdejší prezident Václav Klaus stal obětí teroristického útoku v rámci akce otevírání mostu v Chrastavě. Útočníkem byl šestadvacetiletý mladík z Liberce, který hlavě státu přiložil airsoftovou pistoli k boku a sedmkrát vystřelil. Prezidentovi se samozřejmě nic vážného nestalo, jen ochranka měla z ostudy kabát.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 27.9.2023, 08:12

Atentát na prezidenta počesku

Kdo by to byl řekl, že už uběhlo 11 let od legendárního „atentátu“ na bývalého prezidenta Václava Klause, který se tehdy zúčastnil slavnostního otevírání mostu v Chrastavě na Liberecku. Když prezident procházel mezi lidmi a se všemi se přívětivě zdravil, přistoupil k němu šestadvacetiletý Pavel Vondrouš z Liberce, který byl oblečen v maskáčích. Poté na něj zhruba z dvaceti centimetrů zamířil airsoftovou pistolí na plastové kuličky a sedmkrát zmáčkl spoušť, což vzhledem k ruchu a hlasité hudbě samozřejmě skoro nikdo nezaznamenal.

Hlavní problém tehdy byl v ochrance, která tuto událost vůbec nezaregistrovala. Po střelbě byl prezident preventivně převezen do Vojenské nemocnice, kde se zjistilo, že má na ruce a boku modřiny, takže se nic vážného nestalo. Celý incident se podařilo zaznamenat na videu, takže máte i dnes možnost vidět záznam oné události, která spustila vlnu otázek typu „co kdyby“. Veřejnost i média se obratem ptala, co kdyby Pavel Vondrouš vystřelil pravou zbraní, a prezidenta zavraždil v davu lidí. Rovněž mohl být ohrožen život dalších civilistů.

Ano, samozřejmě, že ostudu a kritiku sklidila především prezidentova ochranka, které bylo vytýkáno, že nezakročila. Kdyby se něco takového stalo v USA, byl by Vondrouš na místě mrtvý. Místo toho se mu po střelbě na prezidenta podařilo ujít asi 70 metrů a teprve potom ho zadržela policie.

A kdo vlastně byl „atentátník“ Vondrouš? Obyčejný dělník a příznivec komunistů, který se však v politice nijak neangažoval. Nechal se slyšet, že atentát na prezidenta kuličkovkou byl adekvátní, což ostatně svědčí i o naší úrovni terorismu. V rozhovoru pro TV Nova posléze sdělil: „Pokud to někdo může nazvat extremismem, tak já zas považuji za extremismus to, že vláda vyhladověla celou třetinu národa, rozprodala národ a je vůči jeho nářkům hluchá a slepá. Takže pokud nepomáhají pouhá slova, tak co pomůže?“ Za svůj čin nakonec od soudu dostal půlroční podmíněný trest s ročním odkladem.

A zde vás zajisté potěší, že s domobranou v Česku bude brzy konec, jelikož ji ministerstvo vnitra hodlá zakázat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články