Výhrady k Lipavskému
Již od začátku všech jednání o budoucí vládě bylo zřejmé, že má prezident Miloš Zeman k některým kandidátům na ministerská křesla menší či větší výhrady. Nejprobíranějším se stal pirátský poslanec Jan Lipavský, nominant na ministra zahraničí. Spekulovalo se o něm jako o kandidátovi, kterého Miloš Zeman odmítá jmenovat.
Miloš Zeman podobné „vetování“ návrhu premiéra učinil již v minulosti, ačkoli se ústava výslovně o žádné podobné pravomoci nezmiňuje. Podobný případ měl nastat i v této situaci, kdy designovaný premiér Petr Fiala předložil prezidentovi jmenný seznam budoucích členů vlády.
Dle standardních postupů by prezident tento návrh přijal a všechny kandidáty jmenoval, ovšem Miloš Zeman se rozhodl návrh „nepřijmout“ a odmítal jmenovat Jana Lipavského. Petr Fiala spolu s dalšími budoucími členy vlády v reakci na prezidentův postoj předesílali, že pokud by se Miloš Zeman opravdu rozhodl na návrh nepřistoupit, podali by kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu ČR.
Tato kompetenční žaloba by byla klíčová hned v několika ohledech. V první řadě by vyřešila současnou situaci, Ústavní soud by se totiž přiklonil k postoji jedné nebo druhé strany. Druhým východiskem by bylo jasné vyložení této části ústavy do budoucna, aby podobné rozkoly již nemohly nastat.
Miloš Zeman změnil názor
Ke kompetenční žalobě ovšem nakonec nedojde a Ústavní soud nebude současnou situaci řešit, neboť na pondělním jednání mezi Petrem Fialou a Milošem Zemanem bylo pravděpodobně vše vyřešeno. Prezident Zeman ze svého požadavku o nejmenování Jana Lipavského slevil a hodlá v pátek v 11:00 na zámku v Lánech jmenovat kompletní vládu, a to včetně Jana Lipavského.
„Vláda bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji prezidentovi navrhl, včetně kandidáta Lipavského, chtěl bych ocenit státnický krok pana prezidenta, který trvá na svých přednesených výhradách i osobních, ale nechce zatěžovat novou vládu náročným ústavním sporem,“ uvedl Petr Fiala.
Petr Fiala tedy v této „bitvě“ o křeslo ministra zahraničních věcí zvítězil a prosadil si v Lánech svou. To však neznamená, že by prezident k Janu Lipavskému ztratil veškeré výhrady, které doteď měl. Dle Petra Fialy tyto výhrady stále přetrvávají, prezident však i přesto vládu jmenuje dle předloženého původního návrhu.
Schůzka s Mynářem
Okolo celé situace se ovšem vyrojilo mnoho spekulací, které přemítají nad tím, z jakého důvodu Miloš Zeman tak snadno slevil ze svých požadavků, což s ohledem na minulost není zcela běžné. Objevují se i názory, že politika může fungovat pouze na principu „něco za něco“. Podle vyjádření Petra Fialy si ale prezident žádné podmínky nekladl.
Na toto prohlášení ale vrhá stín skutečnost, že Petr Fiala před schůzkou s prezidentem Zemanem jednal ještě s Vratislavem Mynářem na Pražském hradě. Dle mluvčího řešil Petr Fiala s Mynářem organizační detaily jmenování vlády, o setkání ovšem nebyli informováni všichni předsedové koaličních stran.
„Šlo o schůzku premiéra s kancléřem, jejímž předmětem byly organizační otázky aktu v Lánech, a netýkala se tedy ryze politických témat, jež byla ten den předmětem jednání s prezidentem republiky,“ uvedl Fialův mluvčí Václav Smolka. Vzhledem k faktu, že ještě minulý týden Hrad tvrdil, že na nejmenování Lipavského trvá, může náhlá změna názoru vrhat na neoznámenou (pro veřejnost a koaliční partnery) schůzku stín pochybností. I přesto se ale jedná o pouhé spekulace.