fb pixel Prezident Lukašenko: "Vodka, hokej a traktor, to vám pomůže na koronavirus" – G.cz
Vyhledávání

Prezident Lukašenko: "Vodka, hokej a traktor, to vám pomůže na koronavirus"

Zdroj: YouTube.com - The Kremlin Stories

Autoritářský prezident Běloruské republiky Alexandr Lukašenko si s pandemií koronaviru hlavu neláme. Jeho země zatím nepřijala žádná bezpečnostní opatření, sám prezident říká, že spoléhá na kolektivní imunitu, virus považuje za opoziční hysterii a zatím svému lidu poradil, aby pil vodku, hrál hokej a pracoval na poli.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.3.2020, 11:06

Šílená planeta

Možná máte pocit, že jsme jako Češi nebyli na epidemii COVID-19 připraveni a měli byste asi pravdu. A možná bychom si i mohli říct, že někteří z nás nezvládají tuhle krizi s grácií, třeba někteří politici, nebo lidé, co pořád lezou do Riegráčů na pikniky. Ale věřte tomu nebo ne, najdou se ve světě horší případy.

Tak třeba mexický prezident řekl svým lidem při posledním projevu, že se hlavně nemají přestat objímat, a Mexiko žije dál bez jakýchkoli opatření. V některých jihoamerických státech lidé masově vybíjejí netopýry. V Etiopii bojují s virem tak, že uspořádali masový průvod městem s kadidlem v čele. A Bělorusko… Bělorusko bojuje s virem tak, jak by s ním bojoval každý východoevropský stát ve špatné anekdotě.

Už dva týdny zpátky doporučil běloruský prezident Alexandr Lukašenko s mírně řečeno totalitními tendencemi hlavně nepanikařit. Virus označil za propagandu opozičních médií a nad necelou třístovkou nakažených mává rukou. Sází na kolektivní imunitu, tedy na stejný koncept, na který sázel Boris Johnson, než a) mu zemřelo tisíc lidí b) dostal koronavirus sám.

Bramborová republika

Už před nějakými dvěma týdny se nechal Lukašenko slyšet, že hlavní je pracovat. “Obzvlášť příjemné je vidět v televizi lidi, co pracují s traktorem a nikdo nemluví o viru. Traktor vyléčí všechny, pole vyléčí všechny.” Ale nebojte, pan prezident přišel i s několika dobrými radami, třeba poradil lidem, ať si pravidelně myjí ruce, pravidelně snídají, obědvají i večeří… a pijí vodku. Protože nezapomeňte, jsme v anekdotě o východní Evropě. „Já nepiji, ale v poslední době žertovně říkám, že vodka není jen na mytí rukou, ale také na otravu viru. V přepočtu na čistý alkohol 40–50 gramů denně. Ale ne v práci!“ varuje vlastním žertem pobavený Alexandr zatímco se mu národ infikuje smrtícím virem.

Někde se taky Lukašenko doslechl, že virus hyne při šedesáti stupních, takže doporučil lidem, ať chodí do sauny, protože pára pomáhá.

Ale rozhodně nejlepší antivirotikum nám prezident odhalil minulý víkend. Se svým prezidentským hokejovým týmem si připsal na hokejku další výhru a na otázku televize, jestli by ho něco dokázalo odradit od hraní, odpověděl, že “sport, zejména na ledu” je nejlepší antivirový lék. To je možná jeden z důvodů, proč hokejová i fotbalová liga v Bělorusku pořád běží.

Hlavně se ale Lukašenko neuchýlil k žádným karanténním opatření, protože má starosti o křehkou ekonomiku své země, která už teď utrpěla zavíráním hranic a dalšími protivirovými opatřeními ve zbytku světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články