fb pixel Prezident by si za plat pořídil novou Fabii, premiér „jen“ byt ve vyloučené lokalitě aneb kolik berou přední čeští politici – G.cz
Vyhledávání

Prezident by si za plat pořídil novou Fabii, premiér „jen“ byt ve vyloučené lokalitě aneb kolik berou přední čeští politici

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jestli patříte mezi jedince pobírající minimální mzdu a jste pyšní na to, že se ČSSD podařilo vám od příštího roku zvýšit plat, tak tento článek raději dál nečtěte. Týká se totiž zvyšování platů u našich předních českých politiků. Od roku 2020 si přilepší poslanci, senátoři, premiér i prezident.

Martin Miko
Martin Miko 9.12.2019, 11:43

Nejvíc si polepší Zeman

Předním českým politikům od roku 2020 vzrostou platy cca o 10 %, což například znamená, že každý poslanec nebo senátor si podle výpočtu přilepší k základu v průměru o 8 a půl tisíce na skoro 91 tisíc korun. To však není nic proti tomu, o kolik si polepší premiér a předsedové obou parlamentních komor, tedy Jaroslav Kubera a Radek Vondráček. Ti se dočkají od příštího roku zvýšení platu o 22 600 korun a přijdou si tak měsíčně na 243 800 korun. Běžní ministři od ledna budou brát „jen“173 200 korun hrubého. Plat našeho prezidenta bude od příštího roku činit 302 700 korun. Hlavě státu stoupl měsíční plat během dvou let o 50 tisíc korun. Pánové, kdo z vás to má?

Kromě toho, že předním českým politikům stoupají hrubé mzdy, tak se mohou zároveň těšit na zvýšení měsíčních náhrad. Miloš Zeman má například k dispozici měsíčně paušální náhrady ve výši 281 700 korun, předseda komory 48 800 korun, premiér 31 200,- a ministři 25 300,-. U poslanců se tyto paušální náhrady na stravné a reprezentaci pohybují ve výši 13 500 korun.

Platy českých politiků je samozřejmě jedno z nejoblíbenějších témat. Více se lidé hádají snad jen u zveřejnění průměrné mzdy v Česku. Každopádně si doporučujeme přečíst výživné diskuze pod tímto tématem. Dozvíte se například, že za vše může Kalousek, že za socialismu bral poslanec 2 tisíce korun, a že by měl stát rovněž zveřejnit platy v České televizi.

Samozřejmě nesmíte zapomínat na to, že politici se mají dobře, jelikož se máme dobře my. Jejich mzdra se totiž počítá na základě 2,75násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře, což znamená, že když roste průměrná mzda, tak roste úměrně i mzda politikům. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v Česku přesáhla 33 700 korun a mzda neustále roste, je realita taková, jaká je, nebo spíš od ledna bude. V příštím roce se však předpokládá, že se růst zpomalí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články