fb pixel Premiér ve vazbě za ovlivňování svědka? Spíš ne, soudí právníci – G.cz
Vyhledávání

Premiér ve vazbě za ovlivňování svědka? Spíš ne, soudí právníci

Předseda vlády ve vazbě? V posledních dnech se na sociálních sítích i jinde vydatně debatuje zda-li má být premiér Babiš vzat do vazby dle §67 Trestního řádu – jako vždy se vyrojila řada lidových expertů na trestní právo, kteří si tím jsou naprosto jisti. Co na to ale skuteční odborníci?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 20.11.2018, 12:49

Lapit, či nelapit?

Paragraf 67 Trestního řádu obsahuje výčet případů ve kterých může být obviněný vzat do vazby – přesné znění §67 písmena B je: Obviněný smí být vzat do vazby jen tehdy, jestliže z jeho jednání nebo dalších konkrétních skutečností vyplývá důvodná obava, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání.

Řada lidí si tento paragraf vyložila tak, že policie má povinnost vzít Andreje Babiše do vazby, aby nemohl ovlivňovat svého syna - reagují tak na sobotní premiérovu cestu do Švýcarka, při které svého syna navštívil. S tímto laickým výkladem ovšem nesouhlasí Městské státní zastupitelství v Praze, které prostřednictvím svého mluvčího Aleše Cimbaly uvedlo: „Andrej Babiš starší nemá uložen zákaz vycestování do zahraničí, může tedy z ČR vycestovat bez omezení.“ Toto své tvrzení navíc zastupitelství podložilo judikátem Ústavního soudu, dle „kterého musí být zjištěny konkrétní skutečnosti odůvodňující obavu, že obviněný bude ovlivňovat nebo jinak mařit objasňování skutečností rozhodných pro trestní řízení. Nepostačuje existence dosud nevyslechnutých osob“ .

V zásadě to znamená, že pouhý fakt, že Babiš junior nebyl doposud vyslechnut, není dostačujícím důkazem, že se ho jeho otec pokusí ovlivnit ve svůj prospěch. Týdeník Euro uvedl, že státní zastupitelství doposud neuložilo ani jiná mírnější předběžná opatření jako je zakázání styku s určitými osobami. To by znamenalo, že by premiér mohl za svým synem jet jenom za doprovodu orgánu činného v trestním řízení.

Dle Sokola je se jedná o zesláblý argument

Podobný názor má i renomovaný právník a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol. Ani on si nemyslí, že by měl být předseda hnutí ANO vzat do vazby. V rozhovoru pro DVTV uvedl, že by obhajoba okamžitě namítala, že Babiš měl možnost svého syna ovlivnit již dříve a především mnohem diskrétněji.

„Pokud tam (Babiš senior) jel, tak ať tedy obžaloba dokáže, že skutečně záměrem bylo ovlivňovat toho druhého obviněného (Babiš junior), aby tedy v té věci nějaký způsobem mařil vyšetřování,“ uvedl pro DVTV Sokol. Navíc ještě podotýká, že pokud by byl Babiš junior vyslýchán, mohl by odepřít výpověď, aby neuškodil osobě blízké, tedy svému otci. Navíc po dvou letech vyšetřování je dle Sokola, argument ovlivňování svědka natolik zesláblý, že by ho žádný soudce bez konkrétních důkazů neakceptoval.

Zdá se tak, že v nejbližší době se vládnutí premiéra z vazební věznice nedočkáme. I když člověk nikdy neví – ještě před pár lety bylo nemyslitelné, aby vládl trestně stíhaný člověk. V Babišlandu je ale možné úplně vše.

A tady si přečtěte jak libereckou SPD trápí arabské číslice, nerozeznají miliony od miliard.

Podobné články

Doporučujeme

Další články