Tak já jedu!
Tak z této informace vrchní představitelé Čínské lidové republiky mít radost skutečně nebudou. Předseda Senátu Miloš Vystrčil se rozhodl, že se nenechá zastrašit a pracovní cestu na Tchaj-wan , kterou měl v plánu již Jaroslav Kubera, uskuteční, a to od 30. srpna zhruba do 5. září. Cesta bude ve znamení podnikatelské mise, která má véstk posílení česko-tchajwanské obchodní spolupráce. Zároveň Vystrčil sdělil, že má v plánu setkat se i s politickou reprezentací Tchaj-wanu. Přesný program ale jasný zatím není.
Vystrčil také uvedl důvody, které ho vedly k tomu, že se rozhodl na Tchaj-wan jet. Jednoznačně odmítá tlak ze strany Číny, aby se mise neuskutečnila. Naznačil i další zásahy ze strany Číny do jeho činnosti. Hrubě se mu nelíbí pocit Číny, že jsme na nich závislým státem, který jim bude sloužit. Stejně tak velmi negativně vnímá postoj Číny k Česku v době koronavirové krize, kdy Česko nebylo pro Čínu skutečným partnerem a podle toho se k Česku podle Vystrčila chovala i v rámci dodávání ochraných pomůcek. Česko podle něj nemá "počítat groše", ale dbát na svých hodnotách a principech, abychom jednou nezjistili, že již žádné nemáme. Ocenil i podporu dalších členů horní komory Parlamentu, kterým veřejně poděkoval. Zároveň také důrazně odmítl názor předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, kterou jeho cestu nazval "trucpodnikem."
Přizval i vdovu po Kuberovi
Novinářům předseda Senátu také sdělil, že by byl rád, aby s ním na Tchaj-wan jela vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra, pokud vše projde řádným schválením. Miloš Vystrčil v tom vidí i jistou symboliku. Věra Kuberová mu svojí účast v této misi přislíbila.
Vystrčil chce k cestě využít vládní letadlo. Nevidí důvod, proč by měl být problém se schválením využití letadla vládní letky ze strany ministra obrany. Vládním letadlem létá premiér i prezident, tak proč by takto nemohla letět delegace v čele se šéfem Senátu, zdůvodnil svůj postoj.
Zeman: Cesta nebyla doporučena
A po čase o sobě dal vědět současný obyvatel Hradu Miloš Zeman, který vydal krátké prohlášení: „Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,” uvedl prezident. A o svoj reakci se musel samozřejmě na svém Twitteru podělit i hlásná trouba jeho názorů Jiří Ovčáček, který přirovnal Vystrčilovu cestu k návštěvě separatistické Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Pane Ovčáčku, opravdu si myslíte, že zrovna vás, státního, nikým nevoleného, úředníka, se bude ptát o dovolení druhý ústavní činitel státu? No, my si to tedy vážně nemyslíme.
Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Česká republika, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.