fb pixel Miloš Vystrčil je novým předsedou Senátu: ODS si udržela vedení horní sněmovny – G.cz
Vyhledávání

Miloš Vystrčil je novým předsedou Senátu: ODS si udržela vedení horní sněmovny

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Novým předsedou Senátu je Miloš Vystrčil. Zesnulého Jaroslava Kuberu tak střídá další člen ODS. Vystrčil porazil s 52 hlasy 1. místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku z klubu Starostové a nezávislí.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 19.2.2020, 12:13

Miloš Vystrčil získal podporu ANO i lidovců

ODS si dnes podržela jednu z nejvyšších ústavních funkcí v zemi. Zesnulého Jaroslava Kuberu nahradil v křesle předsedy Senátu Miloš Vystrčil z ODS, který byl zvolen 52 hlasy ze 76 přítomných senátorů. Vystrčil porazil svého jediného protikandidáta -1. místopředsedu horní sněmovny Jiřího Růžičku z klubu Starostové a nezávislí. Růžička, který Senát po Kuberově skonu dočasně vedl, získal pouhých 21 hlasů. Vystrčil byl již delší dobu považován za favorita volby – hlavně poté, co mu mimo jeho vlastní stranu vyjádřil podporu i klub ANO a KDU-ČSL.

Větším překvapením pak bylo stanovisko vedení STANu, který doporučil svým senátorům volit Vystrčila, navzdory tomu, že jeho soupeř Růžička je právě členem klubu Starostů a nezávislých. Zatímco Růžička tvrdí, že nezískal podporu vedení STANu kvůli svému členství v TOP09, Starostové hlasem svého předsedy Víta Rakušana s tímto tvrzením nesouhlasí. Podle něj je správné ponechat post předsedy Senátu nadále ODS, jelikož na podzim proběhnou senátní volby, ve kterých dojde k obměně obsazení horní sněmovny. I přesto ale senátoři za STAN nakonec Růžičku podpořili, nedbaje pokynů vedení. Je nepsaným pravidlem, že křeslo předsedy komory připadne početně největšímu klubu – o toto první místo se dělí právě ODS a STAN, kteří mají oba po 18 senátorech.

Politik s třicetiletou zkušeností

Miloš Vystrčil není žádným politickým nováčkem. V politice působí již od roku 1990, kdy byl zvolen zastupitelem města Telč, kde působí dodnes a o rok později vstoupil do nově vzniklé Občanské demokratické strany. Mezi lety 1998 až 2001 byl starostou města Telč a mezitím se v roce 2000 stal zastupitelem Kraje Vysočina, kde navíc působil jako náměstek hejtmana, a to až do roku 2004, kdy sám byl zvolen hejtmanem celého kraje. Z vrcholové politiky dočasně vypadl po krajských volbách v roce 2008, které v celé republice vyhrála ČSSD – nicméně, již o dva roky později byl zvolen v druhém kole senátorem za obvod č. 52 (Jihlava), když s 59,4 % hlasů porazil kandidáta sociálních demokratů Vratislava Výborného. Svůj post pak obhájil i o 6 let později, kdy v druhém kole s 53,37 % porazil svého lidoveckého soupeře Michala Stehlíka. Kromě toho ještě zastává post místopředsedy ODS a od roku 2016 po Jaroslavu Kuberovi převzal post předsedy senátorského klubu ODS.

Ve svém projevu před volbou Vystrčil označil Senát za nejdemokratičtější a nejobtížněji manipulovatelné uskupení v zemi. Dále pak oznámil, že jeho prioritou je zachování statutu České republiky coby země, která hájí lidské svobody. Před volbou pak byli oba kandidáti dotazovaní, zda by jeli na Taiwan, jak měl v plánu jejich zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera, který za to byl před svou smrtí kritizován, jak prezidentem Milošem Zemanem, tak i komunistickou Čínou. Zatímco Růžička by Kuberu v tomto kroku následoval, Vystrčil se přímé odpovědi vyhnul.

Podobné články

Doporučujeme

Další články