Před rudými trenkami byl výbuch atomovky v České televizi: Ztohoven za husarský kousek získala cenu Národní galerie – G.cz
Vyhledávání

Před rudými trenkami byl výbuch atomovky v České televizi: Ztohoven za husarský kousek získala cenu Národní galerie

Pachatelé útoku na Zemanův majestát + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 14 lety se česká diverzně-umělecká skupina Ztohoven rozhodla narušit vysílání ČT 2 tím, že se jí podařilo napíchnout na jednu z externích kamer, která byla používána pro zachycení záběrů na Krkonoš. Skrz tuto kameru posléze nasimulovala výbuch atomové bomby, čímž vyvolala rozruch nejen v Česku, ale i v zahraničí. Za tento skutek získali cenu Národní galerie.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 11.6.2021, 15:41

Výbuch v přímém přenosu

17. červen 2007 byl den jako každý jiný. V ranním vysílání ČT 2 jako obvykle běžel pořad Panorama, což jsou v podstatě živé záběry z horských středisek, které jsou divákovi promítány skrz panoramatické kamery. Není nic příjemnějšího, než si tento pořad pustit během nedělní snídaně a u toho se kochat záběry na Krkonoše. Na druhou stranu není nic nepříjemnějšího, než když jste v přímém přenosu svědky výbuchu atomové bomby, která právě explodovala možná jen několik kilometrů od vašeho bydliště.

Nikdo naši zemi tehdy nenapadl. Jednalo se o čin umělecké skupiny Ztohoven, která se nabourala do televizního vysílání. Pořad sledovaly desetitísíce diváků, které mohl fiktivní výbuch atomové bomby vyděsit. České televizi se logicky nápad nelíbil a celou věc předala k řešení právníkům, kteří podali na Ztohoven trestní oznámení za šíření poplašné zprávy a poškození duševních práv. Po dvou letech vyšetřování případu se nakonec rozhodlo, že se v podstatě nic vážného nestalo a případ byl uzavřen.

Podle výpovědi členů Ztohoven se akce plánovala celé tři roky a pořad Panorama si vybrali, protože se jedná o nejslabší článek České televize, jelikož se nevysílá v hlavním vysílacím čase a v podstatě jde jen o živý stream z panoramatických kamer.

Celkově však tento hackerský „vtípek“ vzbudil spíše pozitivní a kladné ohlasy, většinu to velmi pobavilo. Lidem se líbil kreativní nápad, který se nakonec Národní galerie rozhodla ocenit významnou cenou NG 333.

Skupina Ztohoven stojí například i za vyvěšením červených trenek na Pražském hradě, dokumentárním filmem Občan K., výměnou skel na pražských semaforech a dalšími mystifikacemi, které pokaždé prolétly světem médií.

A zde se Dominik Hašek rozhodl, že by bylo dobré, kdyby kandidoval na prezidenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články