fb pixel Pravicový extrémismus v Německu: Neonacisté se stěhují do vesnic, kde budují komunitu. Hrozí to i u nás? – G.cz
Vyhledávání

Pravicový extrémismus v Německu: Neonacisté se stěhují do vesnic, kde budují komunitu. Hrozí to i u nás?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V sousedním Německu se ani 75 let po válce nezapomnělo na nacistické Německo. Zatímco Češi neonacistickým choutkám až na výjimky v podstatě neholdují, tak Němci se v pravicovém extrémismu dlouhodobě vyžívají, a v některých případech situace zachází k neobvyklým situacím, které by vás nikdy v životě nenapadly. Situace přitom neustále graduje. Máme se tohoto trendu bát i v Česku?

Martin Miko
Martin Miko 17.7.2020, 09:45

Extrémismus v Německu roste

Neonacismus v Německu nabírá v posledních letech na obrátkách, a to hned na několika vlnách. Už v minulém roce německá policie informovala veřejnost o tom, že pravicovým extrémistům zabavila o 60 % více zbraní než v předchozích letech. Podle bezpečnostních expertů je vysoce pravděpodobné, že se pravicoví extrémisté ozbrojují kvůli potenciálním útokům proti minoritám v Německu. Neonacistické skupiny disponují kromě pistolí a pušek například výbušninami, rozbuškami a dalšími zbraněmi. V souvislosti s tím dlouhodobě roste počet evidovaných trestných činů, které jsou spojené s pravicovým extrémismem. Ve většině případech jde přitom „pouze“ o ublížení na zdraví nebo urážky na sociálních sítích, ale i za těmito útoky stojí téměř z poloviny neonacisté. Německá policie navíc oznámila, že má ve svém hledáčku několik desítek příznivců pravicového extrémismu, které sleduje, a má u nich podezření z toho, že mohou zaútočit. Počet těchto lidí v Německu přitom neustále narůstá.

Vyhrocená situace ale panuje v zemi mnohem déle. Vzpomeňme na červen roku 2019, když byl na terase svého domu zastřelen německý politik Walter Lübcke z Křesťanskodemokratické unie (CDU), který se dlouhodobě profiloval jako velký zastánce v přijímání uprchlíků do Německa. Z vraždy komunálního politika jsou v současnosti obviněni dva lidé. Jedním z nich je neonacista Stephan Ernst a druhým z nich je jeho údajný pomocník Markus H., který v současné době čeká u soudu na rozsudek. Německo do té doby vraždu politika pravicovým extrémistou ještě nezažila. Stephan Ernst naznačil celému Německu, že jejich politici by měli mít obavy z obhajoby cizinců a migrantů v zemi.

Německá média dlouhodobě upozorňují na to, že by tyto problémy měly mnohem aktivněji řešit politici a aktivně bojovat proti pravicovému extrémismu. Pravicové násilí je v Německu podle nich přehlíženo na více frontách, o čemž svědčí i kauza, která v současné době hýbe východním Německem. Vylidněné vesnice v oblasti Meklenburska- Předního Pomořanska totiž postupně skupují pravicoví extrémisté a neonacisté. Ti investují peníze do nemovitostí, pozemků a statků, což se týká například mekleburského Jamelu. Němečtí pravicoví extrémisté si vesnici „zvelebují“ k obrazu svému, takže na budovy například píšou hesla typu „svobodné, sociální a národní“ nebo u silnic vytváří značky, které udávají vzdálenost od Braunau am Inn, což je rodiště Adolfa Hitlera.

Německé úřady dlouhodobě monitorují hned 27 takovýchto subjektů, kteřé patří pravicově radikálním seskupením. Jejich počet v posledních letech neustále narůstá a navíc se mezi sebou navzájem sdružují. Pořádají hudební festivaly a vzhledem k tomu, že v některých případech vlastní celé vesnice, tak odpadá nutnost řešit všechno s úřady. Smutné na tom všem je, že jsou to právě pravicoví extrémisté, kdo zabraňuje vymírání vesnic ve východním Německu. Pomáhají provozovat hospody na vesnici, snaží se angažovat v místních spolcích a sportovních klubech, a snaží se působit jako spořádaní občané.

Tato taktika v podobě osídlování opuštěných vesnic extrémisty působí na první pohled jako utváření nějaké sekty, za kterou bude stát hodně času a práce. Nově přistěhovalí neonacisté se prý navíc snaží farmařit podle zásad ekologie, a tím se snaží bourat předsudky a ukázat světu, že vlastně nejsou tak špatní lidé, jak si lidé z velkoměst myslí. Zároveň však nikdo neví, kolik v Německu takovýchto neonacistických maloměšťáků v vlastně je. Odhadem jich prý může být zhruba okolo tisícovky. Nesmíme však zapomínat, že se nejedná o klasické „nácky“ s vysokými botami a vyholenou hlavou, ale spíše o latentní neonacisty, kteří se zaměřují na novopohanskou a ezoterickou filozofii, se kterou sympatizoval například vůdce oddílu SS Heinrich Himmler. Ten se vyžíval v okultismu a mysticismu a zároveň byl například nadšeným vegetariánem. Dokonce si myslel, že je převtělením předkřesťanského Sasa Jindřicha Ptáčníka.

Čeští neonacisté naštěstí takto propracované metody začleňování se do společnosti nemají, protože ti se zmohou maximálně tak na urážlivý komentář na Facebooku nebo návštěvu koncertu kapely Ortel. Ale Češi se zase zhlédli v jiných směrech a trendech. A právě o tom si přečtete v našem dalším článku, který chystáme. Již brzy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články