Manželství je křehkým svazkem dvou lidí, kteří si slíbili věrnost a lásku. Jak už to ale s mnoha sliby bývá, čas jejich pevnost nahlodá a manželství se rozpadne. Pak už nezbývá nic jiného než rozvod. Pro většinu lidí nepříjemná událost, které se chtějí vyhnout, pro jiné pak vysněná meta toho, jak uniknout svazku, který je v pravém slova smyslu svazující.
Na to, jak přimět partnera k rozvodu, neexistuje žádný zaručený recept. S určitou mírou nadsázky lze ale říci, že jedna účinná cesta by tu byla. Tou cestou je vítězství ve volbách a následné obsazení postu předsedy vlády. Pozice českého premiéra se totiž vyznačuje až nebývale vysokou mírou rozvodovosti.
Od pádu komunismu se na postu premiéra vystřídalo celkem 11 mužů. Z toho rozvodem prošlo neuvěřitelných 8 premiérů, v průběhu funkce nebo bezprostředně po ní se rozvedlo 5 premiérů. To už jsou poměrně vysoké statistické hodnoty, které by zájemce o rozvod mohly motivovat k tomu, aby se chtěli ministerským předsedou stát.
Čistým partnerským štítem se z našich premiérů můžou chlubit jen předsedové úřednických vlád Tošovský a Rusnok, kteří oba stále žijí se svou první manželkou. Bez rozvodu se obešlo i manželství prvního polistopadového premiéra a následně prezidenta Václava Klause, to ale bylo poskvrněno několika Klausovými mimomanželskými aférami a drží pohromadě nejspíše jen díky trpělivosti a velkorysosti paní Livie.
Někteří premiéři nastupovali do úřadu již jako rozvedení, případně podruhé ženatí. To je případ současného prezidenta Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, úřednického premiéra Jana Fischera nebo i nejmladšího muže, který se kdy premiérem stal, Stanislava Grosse. Jeho první manželství trvalo jen půl roku a on sám ho označoval za mladickou nerozvážnost. Nerozvážností jeho pozdního mládí by pak nejspíše mělo být označováno jeho působení v čele vlády.
Asi nejhorší dopad měla funkce premiéra na manželství čtveřice mužů. Jiří Paroubek se se svou manželkou Zuzanou rozvedl rok poté, co již nebyl předsedou vlády, ale stále ještě byl poslancem a předsedou ČSSD, a vzal si o téměř 20 let mladší tlumočnici Petru Kováčovou. S tou čelí rozvodu nyní. Paroubkův nástupce Mirek Topolánek se rozvedl s první chotí Pavlou až v roce 2010, ale již od roku 2007, tedy prakticky po celou dobu svého premiérování, žil s Lucií Talmanovou, se kterou se následně i oženil.
Asi nejbouřlivější rozvod z českých premiérů zažil Petr Nečas. Předseda ODS nazývaný „Pan Čistý“ se ukázal být o poznání méně čistým, než se předpokládalo. Jeho milenecký vztah s dominantní šéfkou kanceláře předsedy vlády Janou Nagyovou, o kterém dlouhodobě lhal, vedl až k pádu vlády a doposud trvajím trestněprávním soudů. I Nečas se bezprostředně po rozvodu, který následoval po podání jeho demise, se svou milenkou ihned oženil.
Prokletí premiérského rozvodu nyní dopadlo i na současného předsedu vlády Bohuslava Sobotku, který oznámil, že se rozvádí se svou ženou Olgou. Zdroje z jeho blízkosti potvrzují, že Sobotkovi již delší dobu žili odděleně. Sobotka nebude prvním a nejspíše ani posledním premiérem, který bude rozveden, ale možná ponese smutné prvenství prvního předsedy vlády, který se rozvedl během vykonávání funkce.
Na první pohled vypadá vysoká rozvodovost premiérů jako paradox. Ostatně která žena by nechtěla mít za manžela mocného muže s vysokými příjmy? To je ovšem v tomto případě velmi dvousečná zbraň. Premiér je prakticky nonstop pracovně vytížen a je veřejně tak exponován, že nejen on, ale i jeho manželka ztrácí velký díl svého soukromí. A to už bývá, jak je ostatně vidno, kamenem úrazu.
Zde se podívejte na to, jaké by to bylo kdyby s Robinsonem Crusoe na pustém ostrově nebyl Pátek, ale Sobotka.