fb pixel Trosečník nebo ztroskotanec? 6 věcí, které by se staly, kdyby Robinson neměl na ostrově Pátka, ale Sobotku – G.cz
Vyhledávání

Trosečník nebo ztroskotanec? 6 věcí, které by se staly, kdyby Robinson neměl na ostrově Pátka, ale Sobotku

Příběh britského námořníka Robinsona Crusoa, který ztroskotal na ostrově v Tichomoří, jenž se na dlouhou dobu stal jeho domovem, je notoricky známý. Stejně tak každý ví, že Robinsonovým společníkem na ostrově se stal domorodec jménem Pátek. Co by se ale stalo, kdyby autor příběhu Daniel Defoe přeskočil jeden den v kalendáři a místo Pátka nadělil trosečníku Cruosoeovi Sobotku? Zavládly by ostrovní jistoty a prosperita?

Jan Palička
Jan Palička 8.3.2017, 05:08

1. Oranžové růže místo palem

Záměna Pátka za Sobotku by se pochopitelně na první pohled podepsala na vizuální podobě celého ostrova. Správný socialistický domorodec moc dobře ví, že na vzhledu záleží a je potřeba, aby měl volič známé symboly stále na očích. Palma bohužel nikdy nebyla součástí loga ani tropické odnože sociálních demokratů, tudíž by musela ustoupit oranžové růži. Kdyby byl Crusoe důchodce, měl by na předvolebním meetingu nárok na jednu růži zdarma.

2. Robinson jako spojenec a nepřítel zároveň

Původní Pátek vděčil Robinsonovi za záchranu života před kanibaly a byl mu tak věrným a oddaným společníkem. To však neplatí pro Sobotku, jehož vztah ke spojencům je poněkud ambivalentní. Bohatý mořeplavec Andrejson Babišoe by záhy pochopil, že ač se navenek jeho domorodý koaliční partner projevuje přátelsky až servilně, skrývá v sobě nepřevychovatelného divocha neváhajícího vrazit svému zachránci dýku do zad.

3. Nesmyslné slogany, kam oko dohlédne

Stejně jako Pátek i Sobotka by měl být negramotným původním obyvatelem opuštěného ostrova. To by se odráželo i na jeho verbálním a písemném projevu, obzvláště pak na sloganech, kterými by se na sebe pokoušel upoutat pozornost. Sice by to mohl myslet upřímně, nicméně jeho plány na dobře fungující ostrov by se dočkaly nepochopení nejen u vzdělaného Robinsona, ale i u duševně chudší opičí populace, jelikož ani primát není tak stupidní, aby na něco podobného naletěl.

4. Lidojedské daňové reformy

Originál Robinsonova příběhu prezentoval ostrov jako panenský kus divočiny, kde jediné zákony, které jsou platné, jsou ty přírodní. To by tak Sobotka pochopitelně nenechal a zavedl by osvědčené levicové zákonodárství poroučející větru a dešti. Co by šlo zdanit, to by bylo zdaněno. Se zlou by se tak potázal lev, který by jako někdejší král džungle byl nejen zbaven šlechtického titulu, ale nevíc by kvůli nejvyššímu pásmu progresivní daně přišel na mizinu.

5. Spolupráce s komunisty

Ani zvířata na ostrově by nebyla uchráněna od nutnosti poznat socialismus s lidskou tváří. S jeho zavedením by Sobotkovi jistě ochotně pomohli staří dobří komunisté. Myšlenky marxismu-leninismu by opět ožily a všichni zvířecí soudruzi by se měli stejně špatně. Podvratné živly by byly internovány do gulagů v chladné části ostrova a Robinson by jako západní kapitalistický imperialista byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti oběšením na liáně.

6. Zabavení ostrova v exekuci

Stejně jako Pátek i Sobotka by brzy pochopil, že je pro něj pohodlné žít z peněz někoho jiného, konkrétně tedy Robinsona. Jak ví každý správný socialista, utrácet cizí kapitál nebolí, tudíž by za Sobotkou zůstaly enormní dluhy. Takový tropický ostrov vyjde dnes na pár set milionů a přesně tolik by bylo potřeba na úhradu dlužné částky šamanu Altnerovi. Exekutor by pochopitelně zabavil i to málo věcí, co má Robinson, protože v podobných situacích není čas řešit, kdo je kdo.

Jakých lumpáren se dopouští divoch Sobotka mimo ostrovní prostředí si můžete přečíst TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články