fb pixel Potápějící se bárka jménem ČSSD: Socany opustilo v červnu přes tisíc členů, včetně Sobotky – G.cz
Vyhledávání

Potápějící se bárka jménem ČSSD: Socany opustilo v červnu přes tisíc členů, včetně Sobotky

Zdroj: Profimedia

Z ČSSD se postupem času stává potápějící se vrak s čím dál větší trhlinou. Socanský „Titanic“ opouští čím dál více členů, kteří už nejspíš Maláčové, Hamáčkovi a dalším vedoucím postavičkám strany nevěří. Zatímco před deseti lety měla strana přes 24 tisíc členů, tak podle zjištění Seznam Zpráv jich je v ČSSD v současnosti něco málo přes 10 tisíc. A další utíkají.

Martin Miko
Martin Miko 20.7.2021, 15:03

ČSSD se rozpadá jak Jackson

Být v roce 2021 členem ČSSD rozhodně není něco, čím byste se mohli pochlubit na firemním večírku nebo svatbě svého nejlepšího kamaráda. O tom by mohl klidně pohovořit i bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Ten nedávno po 32 letech ukončil členství v ČSSD a vybral si k tomu ten nejsnadnější způsob – nezaplatil pravidelný příspěvek, takže mu bylo ukončeno členství ve straně. Sobotka však nebyl jediný, kdo z ČSSD v posledním roce odešel. Kromě něj totiž stranu za poslední měsíc opustilo přes tisíc členů, jak se podařilo zjistit webu Seznam Zprávy. ČSSD tak v současné době čítá něco málo přes 10 tisíc členů, přičemž její základna neustále klesá a klesá. Jak uvádějí Seznam Zprávy, tak podle jejich zjištění, které potrvdily tři zdroje, bude mít ČSSD dokonce méně než 10 tisíc členů. Za vše může placení členských příspěvků, které mají sociální demokraté naplánované na začátek prázdnin. A podle stanov ČSSD zaniká členství neuhrazením ročních příspěvků straně.

V roce 2010 měla ČSSD přes 24 tisíc členů, jak uvádí Radiožurnál, který si počet členů jednotlivých stran zjistil na základě ankety mezi jednotlivými politickými stranami. Po 11 letech sociální demokracie nemá ani polovinu. A jaký je důvod? Současné vedení ČSSD pravděpodobně nemá co nabídnout. Straně navíc uškodily dlouhodobé rozpory mezi některými členy a především vláda s hnutím ANO, se kterým mnoho členů nesouhlasilo.

Pro ČSSD to samozřejmě znamená nejen úbytek podpory ze strany členů, ale i velké finanční ztráty, a to především za členské příspěvky. „Rozdíl v příjmech za členské příspěvky lze odvodit od aktuálního počtu členů. Členský příspěvek pro běžného člena je 300 korun, pro důchodce, studenty, mateřské a nezaměstnané 100 korun,“ uvedl pro Seznam Zprávy statutární místopředseda Roman Onderka. Lidé ve vysokých funkcích platí příspěvky, které sahají až do výše desítek tisíc korun ročně. To znamená, že strana tímto tempem přichází o obrovské částky, jež mohou sahat až k milionům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články