fb pixel
Vyhledávání

Poslední český král: Karel I. Vládl pouze dva roky, zemřel kvůli šetření za doktora

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Poslední český král Karel I. vládl pouhé dva roky. Ačkoli nebyl zodpovědný za vypuknutí první světové války, usilovně se snažil ukončit všechny její hrůzy. Jeho pokusy o mírová jednání však pokaždé ztroskotaly. Po rozpadu Rakouska-Uherska se rozhodl odejít do exilu, což mu přineslo značné finanční potíže a také smutný konec života.

Martin Miko
Martin Miko 16.8.2024, 14:53

Poslední český král

Karel František Josef Ludvík Hubert Jiří Oto Maria Habsbursko-Lotrinský se narodil 17. srpna 1887 v Dolních Rakousích. Byl posledním císařem Rakouska, českým králem, uherským apoštolským králem a markrabětem moravským. Za své zásluhy a úsilí o mír byl v roce 2004 papežem Janem Pavlem II. prohlášen za blahoslaveného.

Karlovo dětství bylo poznamenáno tvrdou prací a minimálním prostorem pro zábavu. Kromě jeho zbožné matky se na jeho výchově podíleli také domácí učitelé, kteří ho dobře připravili na studium na prestižním Skotském gymnáziu ve Vídni. Zde se soustředil primárně na přírodovědné předměty. Po dvou letech vojenského výcviku, během kterého dosáhl hodnosti nadporučíka, pokračoval ve studiu na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze.

Aby se předešlo konfliktům, byli jeho učiteli jak čeští, tak i němečtí profesoři. Studia úspěšně zakončil složením právnických zkoušek. Po atentátu na Františka Ferdinanda v Sarajevu se stal následníkem trůnu, ale byl vyloučen ze všech jednání, která vedla k zahájení první světové války. Jako jeden z mála panovníků se však rozhodl osobně účastnit bojů. Jeho syn Otto Habsburský později řekl, že se snažil situaci alespoň tímto způsobem změnit.

Karel se neúčastnil vyhlášení války, naopak se snažil, aby co nejdříve skončila. Ironií osudu ho však následky války donutily uprchnout do exilu. Nejprve se pokoušel vzdorovat, ale v březnu 1919 podlehl různým tlakům a odešel se svou rodinou do Švýcarska, které jim poskytlo azyl. Ani v exilu se ale nevzdal svých politických ambicí.

Poté, co se dvakrát neúspěšně pokusil převzít moc v Maďarsku, byl přemístěn politiky na ostrov Madeira. Bylo to odlehlé místo, kde nemohl ovlivňovat nové politické uspořádání v Evropě a které bylo vzdálené od veškerého politického dění. Život v téměř partyzánských podmínkách nebyl pro Karla snadný. Nejprve bydleli v hotelu, kde jim byly ukradeny všechny šperky, což je připravilo o většinu majetku. Tohle si Karel I. opravdu nezasloužil.

Díky sympatiím jednoho bankéře se mohli přestěhovat do panského domu, který jim byl nabídnut k bezplatnému užívání. Tam se však Karel nachladil a dostal zápal plic. Aby ušetřil už tak omezené finance, odmítl lékařskou péči. Lékař byl povolán až po dvanácti dnech, kdy už bylo příliš pozdě. Poslední český král zemřel ve věku pouhých 34 let. Na jeho pohřeb se přišlo rozloučit třicet tisíc lidí.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Charles-I-emperor-of-Austria

https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_I

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_I_of_Austria

https://www.emperorcharles.org/

Podobné články

Doporučujeme

Další články