fb pixel Porošenko se může jít klouzat, Ukrajinu povede komik Zelenskyj. A my říkáme: Blaníku, už je čas! – G.cz
Vyhledávání

Porošenko se může jít klouzat, Ukrajinu povede komik Zelenskyj. A my říkáme: Blaníku, už je čas!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ze seriálového prezidenta tím skutečným - no, na Ukrajině je možné vše! Komik Vladimir Zelenskyj o víkendových volbách drtivě porazil dosavadního vůdce rozbouřeného kraje Petra Porošenka. A že tentokrát šlo o volby zásadního významu! Zelenskyj je populární, ale v politice je nováčkem a jeho dosavadní sliby byly spíše obecné. Co Ukrajině reálně přinese, to je ve hvězdách, ale my se ptáme - Tondo Blaníku, tak už je konečně čas?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.4.2019, 10:00

Nový směr

Anexe Krymu, Euromajdan - Ukrajina si toho v posledních letech zažila hodně a i když doba temna ještě nekončí, už se blýská na lepší časy. Možná. O víkendu v zemi proběhly zásadní prezidentské volby. V jejich druhém kole se utkali stávající prezident Petro Porošenko a oblíbený komik Vladimir Zelenskyj, který hlavu Ukrajiny ztvárnil v satirickém pořadu Sluha národa. Teď si tenhle part vyzkouší i v reálném životě. Zelenskyj totiž Porošenka porazil, a to tak, že drtivě.

Už v neděli večer bylo jasné, že Porošenko končí, a tak prezident veřejně uznal porážku. Po sečtení hlasů se výsledek pohybuje v poměru Zelenskyj 73 % - Porošenko 24,5 % a takříkajíc nějaké drobné.

Pokud zvážíme, v jakém rozpoložení se Ukrajina a především její občané nachází, bylo jasné, že se budou chtít vydat novým směrem. Do prezidentského křesla by vynesli zřejmě téměř kohokoliv, kdo jim slíbí efektivnější boj s korupcí a konec války, což herec a bavič přesně udělal. Zelenskyj nemá žádné politické zkušenosti, je tedy otázkou, co a jestli vůbec něco zemi reálně přinese.

Pro nás Čechy se nabízí myšlenka, jestli už konečně nepřišel čas pro skutečnou kandidaturu Marka Daniela aka Tondy Blaníka. Před posledními prezidentskými volbami u nás si s touto myšlenkou oblíbená postava fiktivního lobbisty ze streamáckého seriálu pohrávala na stříbrném plátně, nám se to jeví ale čím dál jasněji. Koneckonců, prezident je postava reprezentativní, no ne? Když se tak díváme na to, kdo je českým premiérem nebo co jsou schopni naši poslanci bez skrupulí vypouštět z úst, říkáme si, že už nastala Blaníkova doba, i kdyby jen proto, aby na Hradě začala být trochu sranda. Nic jiného než humor nám totiž nakonec asi nezbude.

A tady si přečtěte rozhovor (nejen) o poměrech na Krymu a Ukrajině s ruským podnikatelem žijícím v Česku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články