fb pixel Ze seriálového prezidenta tím skutečným: Komik Vladimir Zelenskij může stanout v čele Ukrajiny – G.cz
Vyhledávání

Ze seriálového prezidenta tím skutečným: Komik Vladimir Zelenskij může stanout v čele Ukrajiny

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ukrajinu čekají na konci března prezidentské volby. Vzhledem k napjaté situaci, která v této východoevropské zemi panuje od událostí Euromajdanu před 5 lety, se jedná o jedny z nejdůležitějších voleb v historii samostatné Ukrajiny. A podle nejnovějšího průzkumu má solidní šanci vystřídat současného prezidenta Petra Porošenka poměrně atypický kandidát – komik Vladimir Zelenskij, který je hvězdou populárního pořadu Služebník národa, kde hraje právě ukrajinského prezidenta. Kdo je Zelenskij a co se to v Kyjevu děje se dozvíte v článku níže.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.3.2019, 11:33

Komik rozvířil stojaté vody ukrajinské politky

Prezidentské volby na Ukrajině jsou poměrně ožehavým tématem. V posledních několika letech pokaždé způsobily zásadní změnu ve směřování země – volby v roce 2004 vyvolaly proevropskou Oranžovou revoluci prezidenta Viktora Juščenka, aby o pět let později došlo k proruskému obratu pod vedením Viktora Janukovyče, kterého následně svrhl Euromajdan. V následujících prezidentských volbách vyhrál bývalý ministr zahraničí a podnikatel Petro Porošenko, který se letos rozhodl kandidovat podruhé – v průzkumech ho ale poráží bývalá premiérka a tvář Oranžové revoluce Julija Tymošenková. To, co původně měl být jen boj dvou ostřílených politiků, se nedávno zcela obrátilo vzhůru nohama příchodem nového favorita klaní, kterým je Vladimir Zelenskij. O koho se vlastně vůbec jedná?

Vladimir Zelenskij je mladý populární herec, který se dostal do povědomí ukrajinské veřejnosti svým pořadem Služebník národa – seriál pojednává o mladém učiteli dějepisu, který se náhodou stane ukrajinským prezidentem a rozhodne se zreformovat zkorumpovanou zemi. Pořad si mezi Ukrajinci získal enormní popularitu a z mladého komika se stala celostátní celebrita. Jenže pak přišel šok – Zelenskij na konci roku oznámil, že se skutečně rozhodl kandidovat na prezidenta za novou stranu, která se jmenuje právě Služebník národa.

Nudný prezidentský souboj mezi Porošenkem a Tymošenkovou narušil překvapivý kandidát, který za několik týdnů oba politiky doběhl a podle některých průzkumů má šanci vyhrát celé volby – tedy pokud se dostane do druhého kola. Podpora pro všechny tři kandidáty je zhruba stejná – pohybuje se mezi 10 až 15 %. Kandidatury herců nejsou zas až tak neobvyklé – bývalý americký prezident Ronald Reagan byl před svým zvolením populárním westernovým hercem a z evropského prostředí můžeme připomenout italské Hnutí pěti hvězd, které založil populární bavič a komik Beppe Grillo a v loňských parlamentních volbách získalo největší počet hlasů.

Složitá doba si žádá silného vůdce

Ze Zelenského se za několik týdnů stal miláček voličů, kterým imponuje jeho mládí, elán a především populistické sliby o zrušení imunity zákonodárců, soudců i samotného prezidenta – a právě představa pozatýkaných politiků se nespokojeným obyvatelům Ukrajiny, která trpí masivními problémy s korupcí, líbí ze všeho nejvíce.

Novináři ale upozorňují na rizika spojená se zvolením nekompetentního herce do čela státu – hlavně v současnosti, kdy zemi sužuje množství závažných problémů od pokračující války v Donbasu, přes přetrvávající ruskou okupaci Krymu až po neuspokojivou hospodářskou situaci, kterou se Porošenkova vláda snaží od revoluce vyřešit. Krom toho je Zelenskij spojený s kontroverzním kyjevským oligarchou Ihorem Kolomojským, který je ve sporu se současným vedením Ukrajiny – někteří komentátoři varují, že Zelenskij může být pouhá loutka, kterou ve skutečnosti bude celou dobu vládnutí řídit z pozadí právě Kolomojskij.

Do voleb zbývá necelý měsíc a na Ukrajině se do té doby může stát ještě mnoho věcí. Křehká demokracie a prozápadní směřování země, která se posledních několik let potácí od jedné politické krize k druhé, jsou ale kandidaturou nezkušeného Zelenského v ohrožení.

A tady si přečtěte, že Trumpův vztah s Kimem skončil fiaskem na druhém rande.

Podobné články

Doporučujeme

Další články