fb pixel Populisti, náckové a rozhádaní demokraté - volby o duši Slovenska se pomalu blíží – G.cz
Vyhledávání

Populisti, náckové a rozhádaní demokraté - volby o duši Slovenska se pomalu blíží

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V sobotu devětadvacátého února se konají parlamentní volby na Slovensku a narozdíl od většiny věcí na Slovensku, tohle by mělo zajímat i vás. Tyhle volby totiž dost možná rozhodnou o dalším směřování země, ale i o tom, jestli budou mít ve Visegrádské čtyřce absolutní převahu náckové.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.2.2020, 12:09

Rež a rúbaj do krve!

Na druhém místě je totiž podle průzkumů Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, notoricky známá svými extrémně pravicovými tendencemi. Zcela upřímně, Kotleba je regulérní nácek a jeho skalní voliči jsou buď pivní rasisté a nebo rovnou agresivní plešky. Se svými až třinácti procenty preferencí si ale Lidová strana sáhla vysoko nad své skalní voliče. A jestli se ptáte, odkud se všichni ti voliči vzali, odpověď je jednoduchá. Odcházejí od favorita voleb.

Tím je totiž SMER Roberta Fica. Strana, která drží zemi v rukou s krátkou přestávkou půl druhého desetiletí. SMER je sociálně demokratická strana hluboce zapuštěná do establishmentu Slovenska. Za takovou dobu u moci byste asi ani nemohli čekat nic jiného. A přestože Ficova strana drží v průzkumech první příčku s nějakými dvaceti procenty, je to jen stín někdejších úspěchů SMERU. Bývaly i časy, kdy se vládní straně přisuzovalo čtyřiačtyřicet procent. Část voličů odešla jednka z důvodu klasické únavy na obou stranách, ale taky proto, že se mezi Slováky zvedá nedůvěra ve stát, zvlášť kvůli soudním procesům kolem mafie a vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho ženy.

Problém je, že náhlá antisystémovost běžných Ficových voličů je nežene k demokratickým stranám, ale právě ke kotlebovcům. SMER se snaží dělat, co může, Fico po průšvizích s organizovaným zločinem rezignoval na post premiéra a taky na kandidátce je teď “až” na druhém místě za současným premiérem Petrem Pellegrinim, který ho v úřadu zastoupil. Experti se ale shodují, že rošáda Fico-Pellegrini, Pellegrini-Fico je změna čistě kosmetická.

Demokratický domeček z karet

A když už je řeč o demokratických stranách, nikdo úplně nemůže vinit Slováky z toho, že je nevolí, když v nich nevidí větší perspektivu. Nejúspěšnější strana opozice je nová strana Za lidi bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky, ta má v průzkumech deset procent. Takže aby vůbec měly demokratické strany šanci, musel by se spojit ve velkou koalici, což klaplo jenom jednou a to v roce 1998, když byl společným nepřítelem Vladimír Mečiar.

Koalice podobného typu zvlášť na Slovensku nemají dlouhého trvání, protože si ve velkém volební programy a agendy odporují. V koalici by musela být strana maďarské menšiny, konzervativci, liberálové…

A když jsme u těch volebních programů, třeba Kiskovi nebo liberálům podle Aktuálně.cz ubližuje komplexnost jejich volebních programů a neschopnost komunikovat jasnou message svým voličům. Něco s čím Kotleba nebo Fico problém rozhodně nemají.

Kdo teda vyhraje?!

Přestože novináři varují před obludnou koalicí SMER a Kotlebovci, lidé ze SMERu to odmítají, dokonce sám premiér Pellegrini řekl, že by nechtěl vládnout ani s Lidovou stranou Naše Slovensko ani s její podporou. Kotleba nesežene partnery do koalice určitě a s demokratickými stranami se bude Fico spojovat jen těžko, protože řada z nich si postavila kampaň na jeho kritice.

Jak volby na Slovensku dopadnou… to můžeme očekávat. Ale kdo bude nakonec vládnout, to nemá nikdo tušení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články