fb pixel Pomozte nám zvládnout epidemii COVID - 19 a ignorujte "odborníky," žádá veřejnost prezident ČLK Milan Kubek – G.cz
Vyhledávání

Pomozte nám zvládnout epidemii COVID - 19 a ignorujte "odborníky," žádá veřejnost prezident ČLK Milan Kubek

Zdroj: Archiv MUDr. Milana Kubka

Od 5. 10., tj. od včerejška, je celé Česko opět v nouzové stavu, v platnost vstoupila nová restriktivní opatření, která mají za cíl zbrzdit nárůsty počtu těch, kteří jsou pozitivní na nový typ koronaviru. Stejně tak se na nás valí každý den, ze všech stran různé názory na současnou situaci. Nyní se vyjádřil otevřeným dopisem také prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 6.10.2020, 09:40

Pravidelně vám přinášíme rozhovory a názory, jejichž hlavním tématem je COVID-19. Ať se nám to líbí nebo ne, je to prostě aktuálně právě toto onemocnění, které hýbe světem. A názory na řešení pandemie, která planetu zasáhla, jsou značně různorodé. Zdá se ale, že k žádnému zásadnímu zvratu nedojde do té doby, než bude vyvinutá účinná vakcína. Zde jsou odborníci lehce optimističtí - mluví se o konci tohoto roku. Zároveň již teď apelují na veřejnost, aby se hlavně očkovat nechala. Jinak to bude celé trochu k ničemu, že...?

Hrozí zhroucení českého zdravotnictví?

Takže aktuálně nám všem opravdu nezbývá dodržovat jistá opatření a dbát na hygienu a být k sobě ohleduplní. Pro někoho bežná norma, pro někoho problém. Jedno je ale jisté a na tom se shodují snad všichni - nikdo nechce, aby se zhroutilo v České republice zdravotnictví. Bohužel, se tomu tak v některých částech světa stalo.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek patří od začátku k těm lékařům, kteří jsou zastánci "tvrdších" opatření a netají se tím, že podle něj bylo rozvolňování unáhlené a rychlé. Na veřejnost se proto nyní obrací, a to formou otevřeného dopisu, se žádostí o součinnost. Obává se o zdraví zdravotníků, kterých mezi nakaženými aktuálně přibývá. Doktor Kubek se obává, aby právě díky nedostatku lékařů a sester nedošlo k razantnímu omezení zdravotní péče a následně tak o ohrožení zdraví všech. Dopis v plném znění si koneckonců můžete přečíst sami a udělat si tak svůj názor.

Dopis MUDr. Milana Kubka veřejnosti

Vážení spoluobčané,

dnes vstoupil, letos již podruhé, v naší zemi v platnost stav nouze. V této souvislosti se na vás obracím jako prezident České lékařské komory jménem lékařů s žádostí o pomoc při zvládání současné epidemie covid-19. Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní.

Aktuální situace způsobená naší letní lehkomyslností a chybnými rozhodnutími vládnoucích politiků, je jistě vážná, ale pokud budeme zodpovědní, tak věřím, že je přesto řešitelná.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. Bohužel se zároveň zvyšuje i počet zemřelých.

Přibývá nakažených lékařů i dalších zdravotníků a nemocnice již musely přistoupit k omezování některých plánovaných operací a zákroků, které je možno odložit, aby zůstala zachována dostatečná kapacita pro pacienty s covid-19 i pro ostatní těžce nemocné. Existují totiž i jiné nemoci, na které je možné umřít.

Cílem současných protiepidemických opatření, které měla být schválena již dříve, rozhodně není likvidace ekonomiky ani omezování osobních svobod, ale zpomalení šíření infekce tak, aby naše zdravotnictví dokázalo nápor nemocných zvládnout. Varováním pro nás všechny budiž dočasný kolaps zdravotnictví, ke kterému došlo na přelomu letošního dubna a května v New Yorku. Ve městě, kde za normální situace umírá z nejrůznějších příčin 1 200 – 1 500 lidí týdně, se počet úmrtí v kritických týdnech zvýšil na 6 000 – 8 000. Nemá smysl spekulovat, kdo z nich zemřel „na covid“ a kdo „s covidem“, tisíce lidí zemřely zbytečně a třeba i bez coronavirové nákazy prostě proto, že se zdravotnictví dočasně zhroutilo. Takové katastrofě, která na jaře postihla také Itálii, Španělsko či Velkou Británii, té musíme u nás předejít.

Protiepidemická opatření mají samozřejmě negativní dopad na ekonomiku. Jinou možnost ale v současnosti nemáme. Představa, že můžeme mít stovky tisíc nakažených, desítky tisíc hospitalizovaných, že denně bude umírat několik stovek našich spoluobčanů, a přesto všechno bude naše ekonomika prosperovat, tak ta je samozřejmě zcela nesmyslná. V případě nezvládnutí epidemie by ekonomika zkolabovala samospádem. A to by teprve byla katastrofa.

Apeluji tedy na vás z pozice lékaře i prezidenta České lékařské komory, abyste dodržovali veškerá protiepidemická opatření. Respektujte ono známé pravidlo tří R, tedy čisté ruce, nasazené roušky a rozestupy. Navíc pak jako čtvrté R používejte zdravý rozum a vyhýbejte se situacím, kdy byste se mohli nakazit. Buďte opatrní a ke svému okolí ohleduplní. To, že něco není zakázáno, ještě přece neznamená, že to musíme dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem. Buďte však ohleduplní k nám zdravotníkům i k ostatním pacientům a pokud máte příznaky akutního respiračního onemocnění, kontaktujte nejprve telefonicky svého praktického lékaře.

Na druhou stranu nedbejte na rady různých „odborníků“, kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic neví. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je.

Vážení spoluobčané, lékaři i ostatní zdravotníci jsou samozřejmě připraveni poskytovat zdravotní péči každému, kdo ji bude potřebovat. Máme-li však současnou epidemii zvládnout, potřebuje také my nutně vaši pomoc.

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte nás zdravotníky v tom samotné, pomozte nám!

S přáním hodně zdraví a štěstí vám všem

MUDr. Milan Kubek – prezident České lékařské komory

A co vy?

Tak co, ztotožňujete se prezidentem Čéské lékařské komory nebo je váš postoj jiný? Na jednom se ale asi shodneme všichni - ať už tahle doba covidová skončí a my zase začneme normálně žít. Držme si palce všichni!

Podobné články

Doporučujeme

Další články